Lady Eileen Nina Evelyn Sibell Elliot-Murray-Kynynmound1

F, #13461, b. 13 December 1884, d. 29 May 1938
Last Edited=16 Jul 2012
Consanguinity Index=0.0%
     Lady Eileen Nina Evelyn Sibell Elliot-Murray-Kynynmound was born on 13 December 1884.2 She was the daughter of Gilbert John Elliot-Murray-Kynynmound, 4th Earl of Minto and Lady Mary Caroline Grey.1 She married Lt.-Col. Lord Sir Francis George Montagu Douglas Scott, son of William Henry Walter Montagu Douglas Scott, 6th Duke of Buccleuch and Lady Louisa Jane Hamilton, on 11 February 1915.1 She died on 29 May 1938 at age 53.1
     From 11 February 1915, her married name became Montagu Douglas Scott.1

Children of Lady Eileen Nina Evelyn Sibell Elliot-Murray-Kynynmound and Lt.-Col. Lord Sir Francis George Montagu Douglas Scott

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 563. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Gilbert John Elliot-Murray-Kynynmound, 4th Earl of Minto1

M, #13462, b. 9 July 1845, d. 1 March 1914
Last Edited=28 Apr 2015
Consanguinity Index=1.56%
Gilbert Elliot-Murray-Kynynmound, 4th Earl of Minto2
     Gilbert John Elliot-Murray-Kynynmound, 4th Earl of Minto was born on 9 July 1845.1 He was the son of William Hugh Elliot-Murray-Kynynmound, 3rd Earl of Minto and Emma Eleanor Elizabeth Hislop.1 He married Lady Mary Caroline Grey, daughter of Lt.-Gen. Hon. Charles Grey and Caroline Eliza Farquhar, on 28 July 1883.3 He died on 1 March 1914 at age 68.1
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He graduated from Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England.1 He gained the rank of Lieutenant in the service of the Scots Guards.1 He was a war correspondent wit the Morning Post during the Carlist War of Spain between 1873 and 1876.1 He rode five times in the Grand National.1 He fought in the Russo-Turkish War in 1877, attached to the Turkish Army.1 He was admitted to Brigadier, Royal Company of Archers.1 He was Military Secretary to Governor-General of Canada between 1883 and 1886.1 He fought in the NW Rebellion, Canada in 1885, and was mentioned in despatches.1 He gained the rank of Colonel and Brigadier-General in the service of the Scottish Borderers Volunteer Infantry Brigade.1 He succeeded as the 4th Earl of Minto, co. Roxburgh [U.K., 1813] on 17 March 1891.3 He succeeded as the 4th Baron Minto of Minto, co. Roxburgh [G.B., 1797] on 17 March 1891.3 He succeeded as the 7th Baronet Elliot, of Headshaw [N.S., 1700] on 17 March 1891.3 He succeeded as the 4th Viscount Melgund, of Melgund, co. Forfar [U.K., 1813] on 17 March 1891.3 He became a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) in 1898.1 He held the office of Governor-General of Canada between 1898 and 1904.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Selkirk and Roxburghshire.1 He was decorated with the award of the Royal Officers' Decoration (V.D.)1 He became a Privy Counsellor (P.C.) in 1902.1 He was British Delegate to the International Conference of Rome in 1905.1 He became a Knight Grand Commander, Order of the Indian Empire (G.C.I.E.) in 1905.1 He became a Knight Grand Commander, Order of the Star of India (G.C.S.I.) in 1905.1 He held the office of Viceroy of India between 1905 and 1910.1 He became a Knight of Justice, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (K.J.St.J.) in 1906.1 He became a Knight, Order of the Garter (K.G.) in 1910.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1911.1 He held the office of Lord Rector of Edinburgh University in 1911.1

Children of Gilbert John Elliot-Murray-Kynynmound, 4th Earl of Minto and Lady Mary Caroline Grey

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2713. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume III, page 550. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  5. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 817. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.

Lady Laura Jane Elizabeth Coke1

F, #13463, b. 14 March 1968
Last Edited=29 Apr 2011
     Lady Laura Jane Elizabeth Coke was born on 14 March 1968.1 She is the daughter of Edward Douglas Coke, 7th Earl of Leicester of Holkham and Valeria Phyllis Potter.1 She married Jonathan Paul, son of Alastair Paul, in 1993.1
     From 1993, her married name became Paul.1

Children of Lady Laura Jane Elizabeth Coke and Jonathan Paul

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2287. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S466] Notices, The Telegraph, London, UK, 22 January 2005. Hereinafter cited as The Telegraph.

Hon. Douglas Halyburton Cairns1

M, #13464, b. 5 September 1867, d. 6 March 1936
Last Edited=9 Feb 2011
     Hon. Douglas Halyburton Cairns was born on 5 September 1867.2 He was the son of Hugh MacCalmont Cairns, 1st Earl Cairns and Mary Harriet MacNeile.2 He married Lady Constance Anne Montagu Douglas Scott, daughter of William Henry Walter Montagu Douglas Scott, 6th Duke of Buccleuch and Lady Louisa Jane Hamilton, on 21 January 1908.1 He died on 6 March 1936 at age 68.2
     He graduated from New College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, EnglandG, with a Bachelor of Arts (B.A.)2

Children of Hon. Douglas Halyburton Cairns and Lady Constance Anne Montagu Douglas Scott

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 563. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Hugh MacCalmont Cairns, 1st Earl Cairns

M, #13465, b. 27 December 1819, d. 2 April 1885
Last Edited=9 Feb 2011
     Hugh MacCalmont Cairns, 1st Earl Cairns was born on 27 December 1819.1 He was the son of William Cairns and Rosanna Johnston.2 He married Mary Harriet MacNeile, daughter of John MacNeile and Charlotte Lavinia Dallas, on 9 May 1856.1 He died on 2 April 1885 at age 65 at Lindisfarne, Bournemouth, Hampshire, EnglandG.1,3 He was buried at Bournemouth Cemetery, Bournemouth, Hampshire, EnglandG.3 His will was proven (by probate) on 3 July 1885, at £148,168.3
     He graduated from Trinity College, Dublin University, Dublin, County Dublin, IrelandG, in 1838 with a Bachelor of Arts (B.A.)4 He graduated from Trinity College, Dublin University, Dublin, County Dublin, IrelandG, with a Bachelor of Law (LL.B.)4 He was admitted to Middle Temple in 1844 entitled to practice as a barrister.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Belfast between 1852 and 1866.1 He held the office of Bencher of Lincoln's Inn in 1856.4 He became a Queen's Counsel (Q.C.) in 1856.1 He held the office of Solicitor-General between 1858 and 1859.1 He became a Knight on 17 March 1858.4 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Trinity College, Dublin University, Dublin, County Dublin, IrelandG, in 1862.4 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, EnglandG, on 9 June 1862.4 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Laws (D.C.L.) by Oxford University, Oxford, Oxfordshire, EnglandG, on 17 June 1863.4 He held the office of Lord Justice of Appeal of the Court of Chancery between 1866 and 1868.1 He held the office of Attorney-General between July 1866 and October 1866.1 He became a Privy Counsellor (P.C.) on 10 November 1866.4 He held the office of Chancellor of the University of Dublin between 1867 and 1885.4 He was created 1st Baron Cairns of Garmoyle, co. Antrim [U.K.] on 27 February 1867.1 He held the office of Lord Chancellor between 29 February 1868 and 9 December 1868.1 He held the office of Lord Chancellor between February 1874 and April 1880.1 He was created 1st Viscount Garmoyle, co. Antrim [U.K.] on 27 September 1878.1 He was created 1st Earl Cairns [U.K.] on 27 September 1878.1 He has an extensive biographical entry in the Dictionary of National Biography.5
     

Children of Hugh MacCalmont Cairns, 1st Earl Cairns and Mary Harriet MacNeile

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 640. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]
  3. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 471. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  4. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 470.
  5. [S18] Matthew H.C.G., editor, Dictionary of National Biography on CD-ROM (Oxford, U.K.: Oxford University Press, 1995), Cairns, Hugh MacCalmont. Hereinafter cited as Dictionary of National Biography.


Philip Bertram Gurdon, 3rd Baron Cranworth of Letton and Cranworth1

M, #13466, b. 24 May 1940
Last Edited=19 Feb 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Philip Bertram Gurdon, 3rd Baron Cranworth of Letton and Cranworth was born on 24 May 1940.1 He is the son of Lt. Hon. Robert Brampton Gurdon and Hon. Daisy Yoskyl Consuelo Pearson.1 He married, firstly, Frances Henrietta Montagu Douglas Scott, daughter of Lt.-Col. Lord William Walter Montagu Douglas Scott and Lady Rachel Douglas-Home, on 18 January 1968.2 He married, secondly, Cameron Vail Noble, daughter of John Noble and Pembroke Thom France, on 9 September 2006 at St. Botolph's Church, Culpho.3
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, EnglandG.1 He was educated at Magdalene College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, EnglandG.1 He gained the rank of Lieutenant in the service of the Royal Wiltshire Yeomanry.1 He succeeded as the 3rd Baron Cranworth of Letton and Cranworth, co. Norfolk [U.K., 1899] on 4 January 1964.1 He lived in 2003 at Grundisburgh Hall, Woodbridge, Suffolk, EnglandG.1

Children of Philip Bertram Gurdon, 3rd Baron Cranworth of Letton and Cranworth and Frances Henrietta Montagu Douglas Scott

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 944. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]
  3. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.

Sir George Christopher Cadafael Tapps Gervis Meyrick, 7th Bt.1

M, #13467, b. 10 March 1941
Last Edited=10 Jun 2013
     Sir George Christopher Cadafael Tapps Gervis Meyrick, 7th Bt. was born on 10 March 1941. He is the son of Sir George David Eliott Tapps Gervis Meyrick, 6th Bt. and Ann Elizabeth Miller.2 He married Jean Louise Montagu Douglas Scott, daughter of Lt.-Col. Lord William Walter Montagu Douglas Scott and Lady Rachel Douglas-Home, on 14 March 1968.2
     He lived Hinton Admiral.1 He was Fellow, Royal Institution of Chartered Surveyors (F.R.I.C.S.)1 He graduated with a Eton and Trin College Cambridge Master of Arts (M.A.)1 He was County Southampton.1 He gained the title of 7th Baronet Tapps-Gervis-Meyrick. In 1988 succeeded f.1 He lived in 2003 at Hinton Admiral, nr Christchurch, Dorset BH23 7DY; Bodorgan, Isle of Anglesey LL62 5LW.1

Children of Sir George Christopher Cadafael Tapps Gervis Meyrick, 7th Bt. and Jean Louise Montagu Douglas Scott

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3859. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

David Worsley1

M, #13468
Last Edited=26 Aug 2003

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 84. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

David George Brownlow Cecil, 6th Marquess of Exeter1

M, #13469, b. 9 February 1905, d. 21 October 1981
Last Edited=14 May 2017
Consanguinity Index=0.0%
David Cecil, 6th Marquess of Exeter 2
     David George Brownlow Cecil, 6th Marquess of Exeter was born on 9 February 1905.3 He was the son of William Thomas Brownlow Cecil, 5th Marquess of Exeter and Hon. Myra Rowena Sibell Orde-Powlett.1 He married, firstly, Lady Mary Theresa Montagu Douglas Scott, daughter of John Charles Montagu Douglas Scott, 7th Duke of Buccleuch and Lady Margaret Alice Bridgeman, on 10 January 1929.3 He and Lady Mary Theresa Montagu Douglas Scott were divorced in 1946.3 He married, secondly, Diana Mary Henderson, daughter of Hon. Arnold Henderson and Helen Madeline Gordon, on 12 December 1946.3 He died on 21 October 1981 at age 76.3
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, EnglandG.3 He was decorated with the award of the Empire Games Medal (for athletics, three times).3 He was decorated with the award of the Olympic Medal (for athletics).3 He was educated in 1926 at Magdalene College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, EnglandG, Master of Arts (M.A.)3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Peterborough between 1931 and 1945.3 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Northamptonshire between 1937 and 1946.1 He gained the rank of Honorary Colonel between 1938 and 1948 in the service of the 5th Battalion, Northamptonshire Regiment.3 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the service of the Grenadier Guards, Reserve of Officers.3 He became a Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.) in 1943.1 He gained the rank of Honorary Colonel between 1943 and 1945 in the service of the Bermuda Militia.3 He held the office of Governor and Commander-in-Chief of Bermuda between 1943 and 1945.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by St. Andrews University, St. Andrews, Fife, ScotlandG, in 1950.3 He held the office of Rector of St. Andrews University between 1950 and 1952.3 He became a Knight, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (K.St.J.)3 He held the office of Hereditary Grand Almoner.1 He succeeded as the 15th Earl of Exeter [E., 1605] on 6 August 1956.1 He succeeded as the 6th Marquess of Exeter [U.K., 1801] on 6 August 1956.1 He succeeded as the 16th Baron of Burghley, co. Northampton [E., 1571] on 6 August 1956.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for the Soke of Peterborough in 1958.1 He held the office of Mayor of Stamford in 1961.3 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Huntingdon in 1965.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Peterborough in 1965.1 He has an extensive biographical entry in the Dictionary of National Biography.4
     

Children of David George Brownlow Cecil, 6th Marquess of Exeter and Lady Mary Theresa Montagu Douglas Scott

Child of David George Brownlow Cecil, 6th Marquess of Exeter and Diana Mary Henderson

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1364. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S18] Matthew H.C.G., editor, Dictionary of National Biography on CD-ROM (Oxford, U.K.: Oxford University Press, 1995), Cecil, David George Brownlow. Hereinafter cited as Dictionary of National Biography.
  5. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 66. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.

Vice-Admiral Sir Peter Dawnay1

M, #13470, b. 14 August 1904, d. 1 July 1989
Last Edited=13 Aug 2015
Consanguinity Index=0.02%
     Vice-Admiral Sir Peter Dawnay was born on 14 August 1904 at Hampshire, England.2,3 He was the son of Major Hon. Hugh Dawnay and Lady Susan de la Poer Beresford.2 He married Lady Angela Christine Rose Montagu Douglas Scott, daughter of John Charles Montagu Douglas Scott, 7th Duke of Buccleuch and Lady Margaret Alice Bridgeman, on 28 April 1936.1 He died on 1 July 1989 at age 84 at Wield, Alresford, Hampshire, England.2,3
     He was educated at Royal Naval College, Osborne, Isle of Wight, EnglandG.2 He was educated at Royal Naval College, Dartmouth, Devon, EnglandG.2 He became a Member, Royal Victorian Order (M.V.O.) in 1939.2 He fought in the Second World War.2 He was decorated with the award of the Distinguished Service Cross (D.S.C.) in 1944.1 He was Deputy Controller, Admiralty between 1956 and 1958.2 He held the office of Extra Equerry to HM Queen Elizabeth II in 1958.2 He became a Companion, Order of the Bath (C.B.) in 1958.1 He was Flag Officer of the Royal Yachts between 1958 and 1961.2 He was decorated with the award of the Legion of Merit (U.S.)2 He became a Knight Commander, Royal Victorian Order (K.C.V.O.) in 1961.1 He retired from the military in 1962, with the rank of Vice-Admiral.2 He was a director of Morland and Company in 1965.2 He became a Officer, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (O.St.J.) in 1973.2 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Hampshire in 1975.2

Children of Vice-Admiral Sir Peter Dawnay and Lady Angela Christine Rose Montagu Douglas Scott

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 563. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]
  3. [S266] World War II Unit Histories - Officers, online http://www.unithistories.com/units_index/default.asp?file=../officers/personsx.html. Hereinafter cited as World War II Unit Histories - Officers.