Walter Francis Montagu Douglas Scott, 5th Duke of Buccleuch1

M, #103581, b. 25 November 1806, d. 16 April 1884
Last Edited=6 Feb 2011
Consanguinity Index=1.6%
Walter Montagu Douglas Scott, 5th Duke of Buccleuch
by Joshua Digton, 1840 2
     Walter Francis Montagu Douglas Scott, 5th Duke of Buccleuch was born on 25 November 1806 at Dalkeith House, Midlothian, Scotland.1 He was the son of Charles William Henry Montagu-Scott, 4th Duke of Buccleuch and Hon. Harriet Katherine Townshend.1 He married Lady Charlotte Anne Thynne, daughter of Thomas Thynne, 2nd Marquess of Bath and Hon. Isabella Elizabeth Byng, on 13 August 1829 at St. George's Church, St. George Street, Hanover Square, London, England.1 He died on 16 April 1884 at age 77 at Bowhill, Selkirkshire, Scotland.1 He was buried on 23 April 1884 at St. Mary's Chapel, Dalkeith, Scotland.1 His will was probated on 30 October 1884, with a total over £910,000.3
     He was given the name of Walter Francis Montagu-Scott at birth.4 He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He succeeded to the title of 8th Earl of Buccleuch [S., 1619] on 20 April 1819.1 He succeeded to the title of 8th Baron Scott of Quhitchester and Eskdaill [S., 1619] on 20 April 1819.1 He succeeded to the title of 9th Lord Scott of Buccleuch [S., 1606] on 20 April 1819.1 He succeeded to the title of 5th Earl of Dalkeith [S., 1663] on 20 April 1819.1 He succeeded to the title of 5th Duke of Buccleuch [S., 1663] on 20 April 1819.1 He succeeded to the title of 7th Duke of Queensberry on 20 April 1819. He succeeded to the title of 5th Baron Scott of Tindall, Northumberland [E., 1663] on 20 April 1819.1 He succeeded to the title of 5th Earl of Doncaster, co. York [E., 1663] on 20 April 1819.1 He succeeded to the title of 5th Baron Scott of Whitchester and Eskdale [S., 1663] on 20 April 1819.1 In 1822 at Dalkeith House, Midlothian, Scotland, he entertained King George IV for 14 days there.1 He graduated from St. John's College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1827 with a Master of Arts (M.A.).1 He held the office of Lord-Lieutenant of Midlothian between 1828 and 1884.1 He was invested as a Knight, Order of the Thistle (K.T.) on 5 November 1830.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Laws (D.C.L.) by Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 10 June 1834.1 Between 1835 and 1842 he built the pier and breakwater at Granton on the Forth, near Edinburgh, at a cost of over £500,000.1 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) on 23 February 1835 when he resigned the Order of the Thistle.1 He held the office of Captain General of the Royal Company of Archers between 1838 and 1884.1 He held the office of Lord-Lieutenant of Roxburghshire between 1841 and 1884.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1842.1 He held the office of High Steward of Westminster between 1842 and 1884.1 He held the office of Lord Privy Seal between February 1842 and January 1846.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) on 2 February 1842.1 Between 1 September 1842 and 6 September 1842 at Dalkeith House, Midlothian, Scotland, he again entertained the Queen and the Prince Consort.1 He held the office of Lord President of the Council between January 1846 and July 1846.1 He held the office of Militia Aide-de-Camp to HM Queen Victoria between 1857 and 1884.1 He held the office of President of the Society of Antiquaries [Scotland] between 1862 and 1873.1 He held the office of President of the British Association in 1867.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by University of Edinburgh, Edinburgh, Midlothian, Scotland, in 1874.1 He held the office of Chancellor of Glasgow University between 1878 and 1884.1 He gained the rank of Honorary Colonel in the service of the 3rd Battalion, Royal Scots Lothian Regiment.4
     Sir Walter Scott wrote on 25 August 1826 that he "has grown up into a graceful and apparaently strong young man... Ithink he will be well qualified to sustain his difficult and important task. The heart is excellent, so are the talents... With perfect good nature, he has a natural sense of his own situation, which will keep him from associating with unworthy companions."1 Notes from the Life of an Ordinary Mortal records that "his great position and vast estates made him something of a grand seigneur, though his habits were simple, and his appearance rather that of an Elder of the Kirk. He always wore a dark grey cutaway coat, shepherd's plaid trousers, and a cap with a large peak, and out of doors carried a plaid over his shoulder. His manner was brusque, and he was fond of a rough sort of chaff, but no one had a kinder heart."1

Children of Walter Francis Montagu Douglas Scott, 5th Duke of Buccleuch and Lady Charlotte Anne Thynne

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 371. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 372.
  4. [S37] BP2003 volume 1, page 561. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  5. [S37] BP2003. [S37]

William Henry Walter Montagu Douglas Scott, 6th Duke of Buccleuch1

M, #103582, b. 9 September 1831, d. 5 November 1914
Last Edited=6 Feb 2011
Consanguinity Index=0.05%
     William Henry Walter Montagu Douglas Scott, 6th Duke of Buccleuch was born on 9 September 1831 at Montagu House, Whitehall, London, England.1 He was the son of Walter Francis Montagu Douglas Scott, 5th Duke of Buccleuch and Lady Charlotte Anne Thynne.1 He married Lady Louisa Jane Hamilton, daughter of James Hamilton, 1st Duke of Abercorn and Lady Louisa Jane Russell, on 22 November 1859 at London, England.2 He died on 5 November 1914 at age 83 at Montagu House, Whitehall, London, England.3 He was buried on 10 November 1914 at St. Mary's Chapel, Dalkeith, Scotland.3
     He was styled as Earl of Dalkeith between 1831 and 1884.1 He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He matriculated at Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 23 May 1850.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Midlothian between 1853 and 1868.1 He was attached to a special mission to Russia in 1856.1 He held the office of Lord-Lieutenant of Dumfries-shire between 1858 and 1914.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Midlothian between 1874 and 1880.1 He was invested as a Knight, Order of the Thistle (K.T.) on 5 August 1875.1 He succeeded to the title of 10th Lord Scott of Buccleuch [S., 1606] on 16 April 1884.1 He succeeded to the title of 6th Earl of Dalkeith [S., 1663] on 16 April 1884.1 He succeeded to the title of 6th Duke of Buccleuch [S., 1663] on 16 April 1884.1 He succeeded to the title of 9th Baron Scott of Quhitchester and Eskdaill [S., 1619] on 16 April 1884.1 He succeeded to the title of 8th Duke of Queensberry on 16 April 1884. He succeeded to the title of 6th Baron Scott of Whitchester and Eskdale [S., 1663] on 16 April 1884.1 He succeeded to the title of 6th Baron Scott of Tindall, Northumberland [E., 1663] on 16 April 1884.1 He succeeded to the title of 9th Earl of Buccleuch [S., 1619] on 16 April 1884.1 He succeeded to the title of 6th Earl of Doncaster, co. York [E., 1663] on 16 April 1884.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Selkirkshire.4 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Selkirkshire.4 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Roxburghshire.4 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) on 7 December 1897 when he resigned the Order of the Thistle.1 He held the office of Captain General of the Royal Company of Archers in 1900.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) on 10 December 1901.1

Children of William Henry Walter Montagu Douglas Scott, 6th Duke of Buccleuch and Lady Louisa Jane Hamilton

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 372. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S8] BP1999 volume 1, page 6. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 119. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  4. [S37] BP2003 volume 1, page 562. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  5. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 373.
  6. [S37] BP2003. [S37]

Lady Louisa Jane Hamilton1

F, #103583, b. 26 August 1836, d. 16 March 1912
Last Edited=17 Jan 2011
Consanguinity Index=0.01%
     Lady Louisa Jane Hamilton was born on 26 August 1836 at Brighton, Sussex, England.2 She was the daughter of James Hamilton, 1st Duke of Abercorn and Lady Louisa Jane Russell. She married William Henry Walter Montagu Douglas Scott, 6th Duke of Buccleuch, son of Walter Francis Montagu Douglas Scott, 5th Duke of Buccleuch and Lady Charlotte Anne Thynne, on 22 November 1859 at London, England.1 She died on 16 March 1912 at age 75 at Dalkeith House, Midlothian, Scotland.2 She was buried on 20 March 1912 at St. Mary's Chapel, Dalkeith, Scotland.2
      From 22 November 1859, her married name became Montagu Douglas Scott.1 As a result of her marriage, Lady Louisa Jane Hamilton was styled as Duchess of Buccleuch on 16 April 1884. She held the office of Mistress of the Robes to HM Queen Victoria between 1885 and 1892.1 She held the office of Mistress of the Robes to HM Queen Victoria between 1895 and 1901.1 She held the office of Mistress of the Robes to HM Queen Alexandria between 1901 and 1912.1 She was invested as a Lady, Royal Order of Victoria and Albert (V.A.) 3rd class.1

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 6. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  2. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 372. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  3. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 373.
  4. [S37] BP2003 volume 1, page 562. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  5. [S37] BP2003. [S37]

Lt.-Col. Lord Herbert Andrew Montagu Douglas Scott1

M, #103584, b. 30 November 1872, d. 17 June 1944
Last Edited=6 Feb 2011
Consanguinity Index=0.08%
     Lt.-Col. Lord Herbert Andrew Montagu Douglas Scott was born on 30 November 1872.1 He was the son of William Henry Walter Montagu Douglas Scott, 6th Duke of Buccleuch and Lady Louisa Jane Hamilton.1 He married Marie Josephine Edwards, daughter of James Edwards, on 26 April 1905.1 He died on 17 June 1944 at age 71.1
     He gained the rank of Captain in the service of the 3rd Battalion, Royal Scots (Lothian Regiment).1 He fought in the Boer War.1 He was decorated with the award of the Companion, Distinguished Service Order (D.S.O.) in 1901.1 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the service of the Irish Guards.1 He fought in the First World War, where he was mentioned in despatches.1 He was commander of the 1st/23rd London Regiment in France.1 He was invested as a Companion, Order of St. Michael and St. George (C.M.G.) in 1916.1 He was decorated with the award of the Officer, Legion of Honour.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of London.1 He was admitted to Gentlemen-at-Arms in 1922.1 He was admitted to Royal Company of Archers.1 He was chairman of Rolls-Royce.1 He was invested as a Knight of Justice, Order of St. John of Jerusalem (K.J.St.J.).1

Children of Lt.-Col. Lord Herbert Andrew Montagu Douglas Scott and Marie Josephine Edwards

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 562. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Hon. Margaret Brand1

F, #103585, b. 1873, d. 27 September 1948
Last Edited=21 Feb 2011
Consanguinity Index=0.01%
     Hon. Margaret Brand was born in 1873. She was the daughter of Henry Robert Brand, 2nd Viscount Hampden of Glynde and Susan Henrietta Cavendish.1 She married Brig.-Gen. Algernon Francis Holford Ferguson, son of Colonel John Stephenson Ferguson and Sophia Jane Holford, on 21 April 1897.1 She died on 27 September 1948.1
      Her married name became Ferguson.

Children of Hon. Margaret Brand and Brig.-Gen. Algernon Francis Holford Ferguson

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1016. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]


Henry Robert Brand, 2nd Viscount Hampden of Glynde1

M, #103586, b. 2 May 1841, d. 22 November 1906
Last Edited=21 Feb 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Henry Robert Brand, 2nd Viscount Hampden of Glynde was born on 2 May 1841.1 He was the son of Henry Bouverie William Brand, 1st Viscount Hampden of Glynde and Eliza Ellice.1 He married, firstly, Victoria Alexandrina Leopoldine Van de Weyer, daughter of Jean Sylvain Van de Weyer and Elizabeth Anne Sturgis Bates, on 21 January 1864 at Bray, County Wicklow, Ireland.2 He married, secondly, Susan Henrietta Cavendish, daughter of Lord George Henry Cavendish and Lady Louisa Lascelles, on 14 April 1868.1 He died on 22 November 1906 at age 65 at London, England.3
     He was educated at Rugby School, Rugby, Warwickshire, England.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Hertfordshire between 1868 and 1874.3 He gained the rank of Captain in the service of the Coldstream Guards.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Stroud between July 1874 and December 1874.3 He held the office of Surveyor-General of Ordnance between 1883 and 1885.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Stroud between 1885 and 1886.3 He was invested as a Knight of Grace, Order of St. John of Jerusalem (K.G.St.J.).3 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Sussex.3 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Hertfordshire.3 He succeeded to the title of 24th Lord Dacre [E., 1321] on 14 March 1892.1 He succeeded to the title of 2nd Viscount Hampden of Glynde, co. Sussex [U.K., 1884] on 14 March 1892.1 He held the office of Governor of New South Wales between 1895 and 1899.3 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) in 1899.3 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Sussex.3 He has an extensive biographical entry in the Dictionary of National Biography.4
     

Children of Henry Robert Brand, 2nd Viscount Hampden of Glynde and Susan Henrietta Cavendish

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1015. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S35] BLG1965 volume 1, page 686. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S35]
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S18] Matthew H.C.G., editor, Dictionary of National Biography on CD-ROM (Oxford, U.K.: Oxford University Press, 1995), reference "Henry Robert Brand". Hereinafter cited as Dictionary of National Biography.
  5. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 778. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  6. [S8] BP1999 volume 1, page 146. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Henry Bouverie William Brand, 1st Viscount Hampden of Glynde1

M, #103587, b. 24 December 1814, d. 14 March 1892
Last Edited=21 Feb 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Henry Bouverie William Brand, 1st Viscount Hampden of Glynde was born on 24 December 1814.1 He was the son of General Henry Otway Trevor, 21st Lord Dacre and Pyne Crosbie.1 He married Eliza Ellice, daughter of General Robert Ellice and Eliza Courtney, on 16 April 1838.1 He died on 14 March 1892 at age 77 at Pau, France.1
     He was given the name of Henry Bouverie Brand at birth.1 He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.2 On 18 November 1824 his name was legally changed to Henry Bouverie Trevor.1 His name was legally changed to Henry Bouverie Brand.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Lewes between 1852 and 1868.2 He held the office of Lord of the Treasury between 1855 and 1858.2 He held the office of Parliamentary Secretary of the Treasury between 1859 and 1866.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1866.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Cambridgeshire between 1868 and 1884.2 He held the office of Speaker, House of Commons between 1872 and 1884.2 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.) in 1881.2 He was created 1st Viscount Hampden of Glynde, co. Sussex [U.K.] on 4 March 1884.1 He held the office of Lord-Lieutenant of Sussex between 1886 and 1892.2 He succeeded to the title of 23rd Lord Dacre [E., 1321] on 26 February 1890.1

Children of Henry Bouverie William Brand, 1st Viscount Hampden of Glynde and Eliza Ellice

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1015. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Henry Scott, 3rd Duke of Buccleuch1

M, #103588, b. 2 September 1746, d. 11 January 1812
Last Edited=6 Feb 2011
Consanguinity Index=0.16%
     Henry Scott, 3rd Duke of Buccleuch was born on 2 September 1746.2 He was the son of Francis Scott, Earl of Dalkeith and Caroline Campbell, Baroness Greenwich.2,1 He was baptised on 29 September 1746 at St. George's Church, St. George Street, Hanover Square, London, England.2 He married Lady Elizabeth Montagu, daughter of George Montagu, 1st Duke of Montagu and Lady Mary Montagu, on 2 May 1767 at Montagu House, London, England.2 He died on 11 January 1812 at age 65 at Dalkeith Castle, Scotland.2 He was buried at Dalkeith Castle, Scotland.2 His will was probated in June 1812.2
     He succeeded to the title of 6th Earl of Buccleuch [S., 1619] on 22 April 1751.2 He succeeded to the title of 6th Baron Scott of Quhitchester and Eskdaill [S., 1619] on 22 April 1751.2 He succeeded to the title of 7th Lord Scott of Buccleuch [S., 1606] on 22 April 1751.2 He succeeded to the title of 3rd Baron Scott of Tindall, Northumberland [E., 1663] on 22 April 1751.2 He succeeded to the title of 3rd Earl of Dalkeith [S., 1663] on 22 April 1751.2 He succeeded to the title of 3rd Duke of Buccleuch [S., 1663] on 22 April 1751.2 He succeeded to the title of 3rd Earl of Doncaster, co. York [E., 1663] on 22 April 1751.2 He succeeded to the title of 3rd Lord Scott of Whitchester and Eskdale [S., 1663] on 22 April 1751.2 He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.2 He was invested as a Knight, Order of the Thistle (K.T.) on 23 December 1767.2 He held the office of Governor of the Royal Bank of Scotland between 1777 and 1812.2 In 1778 he raised a regiment of Fencibles.2 He held the office of Captain General of the Royal Company of Archers between 1778 and 1812.2 He held the office of President of the Royal Society of Edinburgh between 1783 and 1812.2 He held the office of Lord-Lieutenant of Haddington between 1794 and 1812.2 He held the office of Lord-Lieutenant of Midlothian between 1794 and 1812.2 On 11 January 1794 he inherited his mother's estates.2 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) on 28 May 1794 when he resigned the Order of the Thistle.2 He held the office of Lord-Lieutenant of Roxburghshire between 1804 and 1812.2 He succeeded to the title of Earl of Drumlanrig and Sanquhar on 23 December 1810. He succeeded to the title of Marquess of Dumfriesshire on 23 December 1810. He succeeded to the title of Viscount of Nith, Torthorwald and Ross on 23 December 1810. He succeeded to the title of 5th Duke of Queensberry on 23 December 1810. He succeeded to the title of Lord Douglas of Kinmont, Midlebie and Dornock on 23 December 1810.

Children of Henry Scott, 3rd Duke of Buccleuch and Lady Elizabeth Montagu

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume IV, page 442. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 369.
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 561. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 370.

Francis Scott, Earl of Dalkeith1

M, #103589, b. 19 February 1720/21, d. 1 April 1750
Last Edited=6 Feb 2011
Consanguinity Index=1.73%
     Francis Scott, Earl of Dalkeith was born on 19 February 1720/21.2 He was the son of Francis Scott, 2nd Duke of Buccleuch and Lady Jane Douglas.3,1 He was baptised on 18 March 1720/21 at St. Martin-in-the-Fields Church, Covent Garden, London, England.2 He married Caroline Campbell, Baroness Greenwich, daughter of Field Marshal John Campbell, 2nd Duke of Argyll and Jane Warburton, on 2 October 1742 at Bruton Street, London, England.1 He died on 1 April 1750 at age 29 at Adderbury, Oxfordshire, England, from smallpox.2 He was buried at Dalkeith Castle, Scotland.2
     He was styled as Earl of Dalkeith between 1732 and 1750.2 He matriculated at Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 27 October 1739.2 He graduated from Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 26 January 1741 with a Master of Arts (M.A.).2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Whig) for Boroughbridge between 1746 and 1750.2

Children of Francis Scott, Earl of Dalkeith and Caroline Campbell, Baroness Greenwich

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 105. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  2. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 368. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 561. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 369.
  5. [S8] BP1999. [S8]

Francis Scott, 2nd Duke of Buccleuch1

M, #103590, b. 11 January 1694/95, d. 22 April 1751
Last Edited=6 Feb 2011
Consanguinity Index=0.01%
     Francis Scott, 2nd Duke of Buccleuch was born on 11 January 1694/95.1 He was the son of James Scott, Earl of Dalkeith and Lady Henrietta Hyde.1 He was baptised on 20 January 1694/95 at St. James' Church, Westminster, London, England.1 He married, firstly, Lady Jane Douglas, daughter of James Douglas, 2nd Duke of Queensberry and Mary Boyle, on 5 April 1720 at Earl of Rochester's House, Privy Gardens, Whitehall, London, England.2 He married, secondly, Alice Powell, daughter of Joseph Powell, on 4 September 1744 at St. George's Chapel, Mayfair, London, England.2 He died on 22 April 1751 at age 56.2 He was buried on 26 April 1751 at Chapel, Eton College, Windsor, Berkshire, England, 'very meanly.2'
     He held the office of Grand Master of the Freemasons in 1723/24.1 He was invested as a Fellow, Royal Society (F.R.S.) on 12 March 1723/24.1 He was invested as a Knight, Order of the Thistle (K.T.) on 2 February 1725.1 He succeeded to the title of 2nd Duke of Buccleuch [S., 1663] on 6 February 1731/32.1 He succeeded to the title of 2nd Lord Scott of Whitchester and Eskdale [S., 1663] on 6 February 1731/32.1 He succeeded to the title of 2nd Earl of Dalkeith [S., 1663] on 6 February 1731/32.1 He succeeded to the title of 6th Lord Scott of Buccleuch [S., 1606] on 6 February 1731/32.1 He succeeded to the title of 5th Baron Scott of Quhitchester and Eskdaill [S., 1619] on 6 February 1731/32.1 He succeeded to the title of 5th Earl of Buccleuch [S., 1619] on 6 February 1731/32.1 He held the office of Representative Peer [Scotland] between 1734 and 1741.3 He succeeded to the title of 2nd Baron Scott of Tindall, Northumberland [E., 1663] on 22 March 1742/43, restored by an Act of Parliament.1 He succeeded to the title of 2nd Earl of Doncaster, co. York [E., 1663] on 22 March 1742/43, restored by an Act of Parliament.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Laws (D.C.L.) by Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 18 April 1745.2
     According to his will, he had six children by a Mrs. Sarah Atkinson. He also appears to have had a son and three daughters by an Elizabeth Jenkins.4 Lady Louisa Stuart called him "a man of mean understanding and meaner habits," and added that after his first wife's death "he plunged into such low amours, and lived so entirely with the lowest company, that his person was scarcely known to his equals, and his character fell into utter contempt."2

Child of Francis Scott, 2nd Duke of Buccleuch and Lady Jane Douglas

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 367. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume II, page 368.
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 561. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S1211] Bob Probert, "re: 2nd Duke of Buccleuch," e-mail message to Darryl Lundy, 24 November 2004. Hereinafter cited as "re: 2nd Duke of Buccleuch."
  5. [S8] BP1999 volume 1, page 105. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]