Lt.-Col. H. T. Sankey1

M, #12561
Last Edited=26 Aug 2003

Child of Lt.-Col. H. T. Sankey

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 83. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Charles Douglas, 3rd Duke of Queensberry

M, #12562, b. circa 1698, d. 22 October 1778
Last Edited=10 Feb 2016
Consanguinity Index=0.02%
Charles Douglas, 3rd Duke of Queensberry
by Thomas Hudson, 1750 1
     Charles Douglas, 3rd Duke of Queensberry was born circa 1698. He was the son of James Douglas, 2nd Duke of Queensberry and Mary Boyle.2 He married Lady Catherine Hyde, daughter of Henry Hyde, 4th Earl of Clarendon and Jane Leveson-Gower, on 10 March 1720.2 He died on 22 October 1778.2
     He was created 1st Earl of Sallway [Scotland] on 17 June 1706, with special remainder to his younger brothers.2 He was created 1st Viscount of Tibberis [Scotland] on 17 June 1706, with special remainder to his younger brothers.2 He was created 1st Lord Douglas of Lockerbie, Dalveen and Thornhill [Scotland] on 17 June 1706, with special remainder to his younger brothers.2 He succeeded as the 2nd Marquess of Beverley, co. York [G.B., 1708] on 6 July 1711.2 He succeeded as the 2nd Duke of Dover [G.B., 1708] on 6 July 1711.2 He succeeded as the 3rd Duke of Queensberry [S., 1684] on 6 July 1711.2 He succeeded as the 2nd Baron Ripon, co. York [G.B., 1708] on 6 July 1711.2 He succeeded as the 3rd Marquess of Dumfriesshire [S., 1684] on 6 July 1711.2 He succeeded as the 4th Earl of Drumlanrig and Sanchar [S., 1681] circa 14 February 1714/15.2 He succeeded as the 4th Marquess of Queensberry [S., 1681] circa 14 February 1714/15.2 He succeeded as the 4th Lord Douglas of Kinmouth, Midlebie, and Dornock [S., 1681] circa 14 February 1714/15.2 He succeeded as the 4th Viscount of Nith, Torthorwald and Ross [S., 1681] circa 14 February 1714/15.2 He succeeded as the 6th Lord Douglas of Hawick and Tibberis [S., 1628] circa 14 February 1714/15.2 He succeeded as the 6th Viscount of Drumlanrig [S., 1628] circa 14 February 1714/15.2 He succeeded as the 6th Earl of Queensberry [S., 1633] circa 14 February 1714/15.2 He held the office of a Lord of the Bedchamber between 1720 and 1727.2 He held the office of Lord-Lieutenant of Dumfries-shire in 1721.2 He held the office of Lord-Lieutenant of Kirkcudbrightshire in 1721.2 He held the office of Vice-Admiral of Scotland between 1722 and 1729.2 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) in 1726.2 He held the office of Captain-General of the Royal Company of Archers between 1758 and 1778.2 He held the office of Keeper of the Great Seal of Scotland between 1761 and 1763.2 On his death, his 1706 and 1708 titles became extinct.2 He has an extensive biographical entry in the Dictionary of Nationary Biography.3
     

Children of Charles Douglas, 3rd Duke of Queensberry and Lady Catherine Hyde

Citations

  1. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 3235. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S18] Matthew H.C.G., editor, Dictionary of National Biography on CD-ROM (Oxford, U.K.: Oxford University Press, 1995). Hereinafter cited as Dictionary of National Biography.

William Douglas, 1st Earl of March1

M, #12563, d. 9 September 1705
Last Edited=10 Feb 2016
Consanguinity Index=0.23%
     William Douglas, 1st Earl of March was the son of William Douglas, 1st Duke of Queensberry and Lady Isabel Douglas.1 He married Lady Jane Hay, daughter of John Hay, 1st Marquess of Tweeddale and Lady Jane Scott, on 12 October 1693, by contract.1 He died on 9 September 1705.1
     He gained the rank of Lieutenant-Colonel of Horse.1 He was created 1st Viscount of Peebles [Scotland] on 20 April 1697.1 He was created 1st Earl of March [Scotland] on 20 April 1697.1 He was created 1st Baron Douglas of Neidpath, Lyne and Munard [Scotland] on 20 April 1697.1 He held the office of Governor of Edinburgh Castle between 1702 and 1704.1

Child of William Douglas, 1st Earl of March and Lady Jane Hay

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 3235. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

John Paulet, 14th Marquess of Winchester

M, #12564, b. 3 June 1801, d. 4 July 1887
Last Edited=21 Nov 2012
     John Paulet, 14th Marquess of Winchester was born on 3 June 1801. He was the son of Charles Ingoldsby Paulet, 13th Marquess of Winchester and Anne Andrews. He married Hon. Mary Montagu, daughter of General Henry Montagu, 6th Baron Rokeby and Magdalen Hurley, on 29 November 1855. He died on 4 July 1887 at age 86.
     He gained the title of 14th Marquess of Winchester.

Children of John Paulet, 14th Marquess of Winchester and Hon. Mary Montagu

Lady Jean Christian Bruce1

F, #12565, b. 12 January 1923
Last Edited=12 Dec 2012
Consanguinity Index=0.01%
     Lady Jean Christian Bruce was born on 12 January 1923.1 She is the daughter of Edward James Bruce, 14th Earl of Kincardine and Hon. Katherine Elizabeth Cochrane.2 She married Captain David Wemyss, son of Captain Michael John Erskine Wemyss of that Ilk and Lady Victoria Alexandrina Violet Cavendish-Bentinck, on 21 July 1945.2
     Her married name became Wemyss.

Children of Lady Jean Christian Bruce and Captain David Wemyss

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1299. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Edward James Bruce, 14th Earl of Kincardine

M, #12566, b. 8 June 1881, d. 27 November 1968
Last Edited=9 Jul 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Edward James Bruce, 14th Earl of Kincardine was born on 8 June 1881.1 He was the son of Victor Alexander Bruce, 13th Earl of Kincardine and Lady Constance Mary Carnegie.2 He married Hon. Katherine Elizabeth Cochrane, daughter of Lt.-Col. Thomas Horatio Arthur Ernest Cochrane, 1st Baron Cochrane of Cults and Lady Gertrude Julia Georgina Boyle, on 5 January 1921.2 He died on 27 November 1968 at age 87.1
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, EnglandG.1 He was educated at Balliol College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, EnglandG.1 He was Assistant Private Secretary to the Secretary State for the Colonies between 1905 and 1908.1 He gained the rank of Captain in the Forfar and Kincardine, Royal Garrison Artillery Militia.1 He fought in the First World War, where he was mentioned in despatches twice.1 He succeeded as the 14th Earl of Kincardine [S., 1647] on 18 January 1917.1 He succeeded as the 10th Earl of Elgin [S., 1633] on 18 January 1917.1 He succeeded as the 3rd Baron Elgin, of Elgin [U.K., 1849] on 18 January 1917.1 He succeeded as the 14th Lord Bruce of Torry [S., 1647] on 18 January 1917.1 He succeeded as the 10th Lord Bruce of Kinloss [S., 1633] on 18 January 1917.2 He was awarded the Territorial Decoration (T.D.)1 He was awarded the Grand Cross, Polonia Restituta.1 He was Assistant Director of Labour between 1918 and 1919.1 He was appointed Companion, Order of St. Michael and St. George (C.M.G.) in 1919.1 He was admitted to the Royal Company of Archers.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Fife.1 He gained the rank of Honorary Colonel in the Elgin Regiment, permanent Militia of Canada.1 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the Highland (Fife) Royal Garrison Artillery.2 He gained the rank of Honorary Colonel in the City of Edinburgh (Fortress), Royal Engineers.1 He gained the rank of Honorary Colonel in the 71st AA Regiment Royal Artillery.1 He was Extraordinary Director of the Royal Bank of Scotland.1 He was appointed Knight, Order of the Thistle (K.T.) in 1933.1 He held the office of Lord-Lieutenant of Fife between 1935 and 1965.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by St. Andrews University, St. Andrews, Fife, ScotlandG.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by University of Glasgow, Glasgow, Lanarkshire, ScotlandG.1

Children of Edward James Bruce, 14th Earl of Kincardine and Hon. Katherine Elizabeth Cochrane

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1298. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]
  3. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 134. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.


Major Francis Henry Cunnack1

M, #12567, b. 1899, d. 1974
Last Edited=19 Jul 2011
     Major Francis Henry Cunnack was born in 1899. He was the son of Francis Henry Cunnack. He married Hon. Alice Elizabeth Millicent Erskine-Wemyss, daughter of Admiral Rosslyn Erskine Erskine-Wemyss, 1st and last Baron Wester Wemyss and Victoria Morier, on 11 February 1953.1 He died in 1974.

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 292. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.

Karl Reventlow-Criminil, 2nd Graf Reventlow-Criminil

M, #12568, d. 10 January 1908
Last Edited=21 Nov 2012
     Karl Reventlow-Criminil, 2nd Graf Reventlow-Criminil married Isabella Harriet Jane Wemyss, daughter of Lt.-Gen. William Wemyss and Lady Isabella Margaret Hay, on 11 May 1859.1 He died on 10 January 1908.
     He gained the title of 2nd Graf Reventlow-Criminil.

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 4125. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

James Alexander St. Clair-Erskine, 3rd Earl of Rosslyn1

M, #12569, b. 15 February 1802, d. 16 June 1866
Last Edited=28 Aug 2016
     James Alexander St. Clair-Erskine, 3rd Earl of Rosslyn was born on 15 February 1802.1 He was the son of James St. Clair-Erskine, 2nd Earl of Rosslyn and Harriet Elizabeth Bouverie.1 He married Frances Wemyss, daughter of Lt.-Gen. William Wemyss and Frances Erskine, on 10 October 1826.2 He died on 16 June 1866 at age 64.1
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He gained the rank of Captain in 1823 in the 9th Light Dragoons.1 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in 1828.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Tory) for Kirkcaldy Burghs between 1830 and 1831.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Tory) for Great Grimsby between 1831 and 1832.1 He succeeded as the 7th Baronet Erskine, of Alva [N.S., 1666] on 18 January 1837.1 He succeeded as the 3rd Baron Loughborough, of Loughborough, Surrey [G.B., 1795] on 18 January 1837.1 He succeeded as the 3rd Earl of Rosslyn [U.K., 1801] on 18 January 1837.1 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) in 1841.1 He gained the rank of Lieutenant-General in 1859.1 He held the office of Under-Secretary of War between March 1859 and June 1859.1 He gained the rank of Colonel in 1864 in the 7th Hussars.1 He gained the rank of Major in the 1st Fifeshire Mounted rifles.1 He gained the rank of General in 1866.1

Children of James Alexander St. Clair-Erskine, 3rd Earl of Rosslyn and Frances Wemyss

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 3407. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Caroline Charlotte Binfield

F, #12570, d. 30 January 1863
Last Edited=19 Nov 2012
     Caroline Charlotte Binfield was the daughter of Reverend Henry Binfield. She married James Wemyss, son of James Wemyss and Lady Elizabeth Gordon, on 6 September 1805.1 She died on 30 January 1863.1
     She was Shropshire.1 5th.1 Vicar Albrighton.1 Her married name became Wemyss.

Children of Caroline Charlotte Binfield and James Wemyss

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 3, page 4125. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]