William Cavendish, 7th Duke of Devonshire1

M, #9571, b. 27 April 1808, d. 21 December 1891
Last Edited=9 Mar 2011
Consanguinity Index=1.59%
William Cavendish, 7th Duke of Devonshire 2
     William Cavendish, 7th Duke of Devonshire was born on 27 April 1808.1 He was the son of Hon. William Cavendish and Hon. Louisa O'Callaghan.1 He married Lady Blanche Georgiana Howard, daughter of George Howard, 6th Earl of Carlisle and Lady Georgiana Dorothy Cavendish, on 6 August 1829.3 He died on 21 December 1891 at age 83.4
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.4 He graduated from Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, with a Bachelor of Arts (B.A.).4 He graduated from Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1829 with a Master of Arts (M.A.).4 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Cambridge University between 1829 and 1831.4 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Malton between July 1831 and September 1831.4 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Derbyshire between September 1831 and 1832.4 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for North Derbyshire between 1832 and 1834.4 He succeeded to the title of 2nd Earl of Burlington [U.K., 1831] on 4 May 1834.1 He succeeded to the title of 2nd Baron Cavendish of Keighley, co. York [U.K., 1831] on 4 May 1834.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1835.4 He held the office of Lord-Lieutenant of Derbyshire.4 He held the office of High Steward of Cambridge.4 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.).4 He was invested as a Fellow, Royal Society (F.R.S.).4 He held the office of Chancellor of London University.4 He held the office of Chancellor of Victoria University, Manchester.4 He held the office of Chancellor of Cambridge University.4 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) in 1858.4 He succeeded to the title of 10th Baron Cavendish of Hardwick, co. Derby [E., 1605] on 18 January 1858.4 He succeeded to the title of 7th Duke of Devonshire [E., 1694] on 18 January 1858.4 He succeeded to the title of 7th Marquess of Hartington, co. Derby [E., 1694] on 18 January 1858.4 He succeeded to the title of 10th Earl of Devonshire [E., 1618] on 18 January 1858.4 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1878.4 He has an extensive biographical entry in the Dictionary of National Biography.5
     

Children of William Cavendish, 7th Duke of Devonshire and Lady Blanche Georgiana Howard

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 434. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 689. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S37] BP2003. [S37]
  5. [S18] Matthew H.C.G., editor, Dictionary of National Biography on CD-ROM (Oxford, U.K.: Oxford University Press, 1995), Cavendish, William. Hereinafter cited as Dictionary of National Biography.

Lady Blanche Georgiana Howard1

F, #9572, b. 11 January 1812, d. 27 April 1840
Last Edited=10 Feb 2011
Consanguinity Index=0.23%
     Lady Blanche Georgiana Howard was born on 11 January 1812. She was the daughter of George Howard, 6th Earl of Carlisle and Lady Georgiana Dorothy Cavendish.2 She married William Cavendish, 7th Duke of Devonshire, son of Hon. William Cavendish and Hon. Louisa O'Callaghan, on 6 August 1829.2 She died on 27 April 1840 at age 28.2
      Her married name became Cavendish.

Children of Lady Blanche Georgiana Howard and William Cavendish, 7th Duke of Devonshire

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1130. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

George Howard, 6th Earl of Carlisle1

M, #9573, b. 17 September 1773, d. 7 October 1848
Last Edited=10 Feb 2011
Consanguinity Index=0.13%
     George Howard, 6th Earl of Carlisle was born on 17 September 1773 at London, England.2 He was the son of Frederick Howard, 5th Earl of Carlisle and Lady Margaret Caroline Leveson-Gower.3 He was baptised on 22 October 1773 at St. Margaret's Church, Westminster, London, England.2 He married Lady Georgiana Dorothy Cavendish, daughter of William Cavendish, 5th Duke of Devonshire and Lady Georgiana Spencer, on 21 March 1801 at Devonshire House, Piccadilly, London, England.4 He died on 7 October 1848 at age 75 at Castle Howard, Castle Howard, Yorkshire, England.4 He was buried at Castle Howard, Castle Howard, Yorkshire, England.4 His will was probated in January 1850.5
     He was educated between 1785 and 1790 at Eton College, Windsor, Berkshire, England.6 He was educated on 30 June 1792 at Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, Master of Arts (M.A.).4 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Whig) for Morpeth between 1795 and 1806.1 He was invested as a Fellow, Royal Society (F.R.S.) on 26 February 1795.4 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.) by Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 18 June 1799.4 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Whig) for Cumberland between 1806 and 1820.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) on 6 February 1806.4 He held the office of Lord-Lieutenant of the East Riding, Yorkshire between 1824 and 1840.1 He succeeded to the title of 6th Earl of Carlisle [E., 1661] on 4 September 1825.3 He succeeded to the title of 6th Viscount Howard of Morpeth, Northumberland [E., 1661] on 4 September 1825.3 He succeeded to the title of 6th Baron Dacre of Gillesland, Cumberland [E., 1661] on 4 September 1825.3 He held the office of Lord Privy Seal between 1827 and 1828.1 He held the office of Cabinet Minister without portfolio between 1830 and 1834.1 He held the office of Chief Commissioner of Woods and Forests between June 1834 and July 1834.1 He held the office of Lord Privy Seal between June 1834 and July 1834.1 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) in 1837.1

Children of George Howard, 6th Earl of Carlisle and Lady Georgiana Dorothy Cavendish

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 688. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume III, page 36. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume III, page 37.
  5. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume III, page 38.
  6. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 147. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  7. [S6] Cokayne, and others, The Complete Peerage, volume I, page 212.

unknown son Home1

M, #9574, b. circa 1514
Last Edited=22 Apr 2011
     unknown son Home was born illegitimately circa 1514.1 He was the son of Alexander Home, 3rd Lord Home and Katherine Stirling.1

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 156. Hereinafter cited as The Complete Peerage.

William Cavendish

M, #9575, b. 8 October 1831, d. 15 May 1834
Last Edited=9 Mar 2011
Consanguinity Index=2.09%
     William Cavendish was born on 8 October 1831. He was the son of William Cavendish, 7th Duke of Devonshire and Lady Blanche Georgiana Howard. He died on 15 May 1834 at age 2.

Spencer Compton Cavendish, 8th Duke of Devonshire1

M, #9576, b. 23 July 1833, d. 24 March 1908
Last Edited=9 Mar 2011
Consanguinity Index=2.09%
Spencer Cavendish, 8th Duke of Devonshire 2
     Spencer Compton Cavendish, 8th Duke of Devonshire was born on 23 July 1833.1 He was the son of William Cavendish, 7th Duke of Devonshire and Lady Blanche Georgiana Howard.1 He married Luise Friederike Auguste Gräfin von Alten, daughter of Karl Franz Victor Graf von Alten and Hermine de Schminke, on 16 August 1892.1 He died on 24 March 1908 at age 74 at Cannes, France, from heart failure, without issue.1,4
     He graduated from Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1854 with a Master of Arts (M.A.).1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for North Lancashire between 1857 and 1868.1 He was styled as Marquess of Hartington between 1858 and 1891. He held the office of Under-Secretary of State for War between 1863 and 1866.1 He held the office of Lord of the Admiralty between March 1863 and April 1863.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1866.1 He held the office of Secretary of State for War between February 1866 and July 1866.1 He held the office of Postmaster-General between 1868 and 1871.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Radnor between 1869 and 1880.1 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) [Ireland] in 1871.1 He held the office of Chief Secretary for Ireland between 1871 and 1874.1 He held the office of Lord Rector of Glasgow University between 1877 and 1880.1 He held the office of Secretary of State for India between 1880 and 1882.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for North-East Lancashire between 1880 and 1885.1 He held the office of Secretary of State for War between 1882 and 1885.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Rossendale between 1885 and 1891.1 He succeeded to the title of 8th Marquess of Hartington, co. Derby [E., 1694] on 21 December 1891.1 He succeeded to the title of 3rd Earl of Burlington [U.K., 1831] on 21 December 1891.1 He succeeded to the title of 11th Earl of Devonshire [E., 1618] on 21 December 1891.1 He succeeded to the title of 11th Baron Cavendish of Hardwick, co. Derby [E., 1605] on 21 December 1891.1 He succeeded to the title of 8th Duke of Devonshire [E., 1694] on 21 December 1891.1 He succeeded to the title of 3rd Baron Cavendish of Keighley, co. York [U.K., 1831] on 21 December 1891.1 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) in 1892.1 He held the office of Chancellor of Cambridge University in 1892.1 He held the office of Lord President of the Council between 1895 and 1903.1 He held the office of Lord-Lieutenant of Derbyshire.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Yorkshire.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Lancashire.1 He held the office of Lord-Lieutenant of County Waterford.1 He held the office of President of the Board of Education between 1900 and 1902.1 He was invested as a Knight Grand Cross, Royal Victorian Order (G.C.V.O.) in 1907.1 He held the office of Chancellor of Victoria University, Manchester in 1907.1 He has an extensive biographical entry in the Dictionary of National Biography.5
     

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1130. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."
  3. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  4. [S205] Announcements, Yorkshire Post, Leeds, Yorkshire, U.K., 25 March 1908. Hereinafter cited as Yorkshire Post.
  5. [S18] Matthew H.C.G., editor, Dictionary of National Biography on CD-ROM (Oxford, U.K.: Oxford University Press, 1995), Cavendish, Spencer Compton. Hereinafter cited as Dictionary of National Biography.


Luke White1

M, #9577, b. 1740, d. 25 February 1824
Last Edited=9 Jul 2008
     Luke White was born in 1740.2 He and Elizabeth de la Mazière obtained a marriage license on 7 February 1781.2 He married, secondly, Arabella Fortescue, daughter of William Fortescue, in 1800.2 He died on 25 February 1824.1
     He was a bookseller and operator of a lottery, and in doing so, made a vast fortune.1,2 He lived at Woodlands, County Dublin, Ireland.1 He held the office of High Sheriff in 1804.2 He held the office of High Sheriff of County Longford in 1806.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Whig) for County Leitrim between 1812 and 1824.1

Children of Luke White and Elizabeth de la Mazière

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 162. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S8] BP1999 volume 1, page 78. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S8] BP1999. [S8]
  4. [S37] BP2003 volume 2, page 1604. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  5. [S37] BP2003. [S37]

Elizabeth de la Mazière1

F, #9578
Last Edited=9 Jul 2008
     Elizabeth de la Mazière was the daughter of Peter de la Mazière.1 She and Luke White obtained a marriage license on 7 February 1781.2
      From 7 February 1781, her married name became White.1

Children of Elizabeth de la Mazière and Luke White

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 162. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S8] BP1999 volume 1, page 78. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Peter de la Mazière1

M, #9579
Last Edited=13 Sep 2004
     Peter de la Mazière is the son of unknown de la Mazière.
     He lived at Dublin, County Dublin, Ireland.2 He was from a Huguenot family.2

Child of Peter de la Mazière

Citations

  1. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 27. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  2. [S8] BP1999 volume 1, page 78. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 162. Hereinafter cited as The Complete Peerage.

Hermine de Schminke

F, #9580
Last Edited=18 Sep 2002

Child of Hermine de Schminke and Karl Franz Victor Graf von Alten