Lady Jean Maule1

F, #30311, d. November 1685
Last Edited=23 Sep 2006
     Lady Jean Maule was the daughter of Patrick Maule, 1st Earl of Panmure.1 She married David Carnegie, 2nd Earl of Northesk, son of John Carnegie, 1st Earl of Northesk and Magdalen Haliburton, on 19 October 1637. She died in November 1685.
      Her married name became Carnegie.

Children of Lady Jean Maule and David Carnegie, 2nd Earl of Northesk

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 378. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2934. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Sir Charles Turner, 1st Bt.1

M, #30312, d. 26 October 1783
Last Edited=8 Sep 2011
     Sir Charles Turner, 1st Bt. married, secondly, Mary Shuttleworth.2 He died on 26 October 1783.2
     He held the office of Member of Parliament (M.P.).3 He lived at Kirkleatham, Yorkshire, England.1 He gained the title of 1st Baronet Turner.1

Children of Sir Charles Turner, 1st Bt. and Mary Shuttleworth

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 282. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S229] Burke John and John Bernard Burke, A Genealogical and Heraldic History of the Extinct and Dormant Baronetcies of England (1841, reprint; Baltimore, Maryland, USA: Genealogical Publishing Company, 1985), page 535. Hereinafter cited as Extinct and Dormant Baronetcies of England.
  3. [S47] BIFR1976 page 922. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]

Frederic Oliver Trench, 3rd Baron Ashtown1

M, #30313, b. 2 February 1868, d. 20 March 1946
Last Edited=28 Jan 2011
Consanguinity Index=0.03%
     Frederic Oliver Trench, 3rd Baron Ashtown was born on 2 February 1868 at the Villa, Galway, Ireland.1 He was the son of Hon. Frederic Sydney Charles Trench and Lady Anne Le Poer Trench.1 He was baptised on 5 April 1868 at Kilconnell, County Galway, Ireland.1 He married Violet Grace Cosby, daughter of Colonel Robert Ashworth Godolphin Cosby and Alice Sophia Elizabeth Pocock, on 11 January 1894 at Stradbally Hall, County Laois, Ireland.1 He died on 20 March 1946 at age 78.2
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He succeeded to the title of 3rd Baron Ashtown, of Moate, co. Galway [I., 1800] on 12 September 1880.1 He matriculated at Magdalen College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 22 October 1887.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of County Galway.3 He held the office of Representative Peer [Ireland] between November 1908 and 1915.1,3

Children of Frederic Oliver Trench, 3rd Baron Ashtown and Violet Grace Cosby

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 282. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 44. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  3. [S8] BP1999 volume 1, page 129. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  4. [S8] BP1999. [S8]

Violet Grace Cosby1

F, #30314, d. 2 September 1945
Last Edited=28 Jan 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Violet Grace Cosby was the daughter of Colonel Robert Ashworth Godolphin Cosby and Alice Sophia Elizabeth Pocock.1 She married Frederic Oliver Trench, 3rd Baron Ashtown, son of Hon. Frederic Sydney Charles Trench and Lady Anne Le Poer Trench, on 11 January 1894 at Stradbally Hall, County Laois, Ireland.1 She died on 2 September 1945.2
     As a result of her marriage, Violet Grace Cosby was styled as Baroness Ashtown on 11 January 1894. From 11 January 1894, her married name became Trench.1

Children of Violet Grace Cosby and Frederic Oliver Trench, 3rd Baron Ashtown

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 282. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 44. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.
  3. [S8] BP1999 volume 1, page 130. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  4. [S8] BP1999. [S8]

Colonel Robert Ashworth Godolphin Cosby1

M, #30315, b. 7 April 1837, d. 29 August 1920
Last Edited=31 Oct 2010
     Colonel Robert Ashworth Godolphin Cosby was born on 7 April 1837.2 He was the son of Sydney Cosby and Emily Ashworth.3 He married, firstly, Alice Sophia Elizabeth Pocock, daughter of Sir George Edward Pocock, 2nd Bt. and Augusta Elinor Coventry.1 He married, secondly, Eliza Molyneux, daughter of Reverend Capel Molyneux and Maria Carpenter, on 22 January 1885.4 He died on 29 August 1920 at age 83.2
     He held the office of High Sheriff of Queen's County in 1863.2 He gained the rank of Lieutenant in the service of the Inniskilling Dragoons.2 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Queen's County.2 He held the office of Vice-Lord-Lieutenant of Queen;s County.2 He gained the rank of Colonel in the service of the 3rd Leinster Regiment.2 He lived at Stradbally Hall, County Laois, Ireland.5

Children of Colonel Robert Ashworth Godolphin Cosby and Alice Sophia Elizabeth Pocock

Child of Colonel Robert Ashworth Godolphin Cosby

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 282. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S47] BIFR1976 page 282. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  3. [S47] BIFR1976. [S47]
  4. [S15] George Edward Cokayne, editor, The Complete Baronetage, 5 volumes (no date (c. 1900); reprint, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 1983), volume IV, page 103. Hereinafter cited as The Complete Baronetage.
  5. [S8] BP1999 volume 1, page 129. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]


Charles Henry Wellesley Wilson, 2nd Baron Nunburnholme

M, #30316, b. 24 January 1875, d. 15 August 1924
Last Edited=14 Dec 2008
     Charles Henry Wellesley Wilson, 2nd Baron Nunburnholme was born on 24 January 1875. He was the son of Charles Henry Wilson, 1st Baron Nunburnholme and Florence Jane Helen Wellesley. He married Lady Marjorie Cecilia Wynn-Carington, daughter of Sir Charles Robert Wynn-Carington, 1st and last Marquess of Lincolnshire and Hon. Cecilia Margaret Harbord, on 1 February 1901.1 He died on 15 August 1924 at age 49.
     He was invested as a Companion, Order of the Bath (C.B.).1 He was decorated with the award of the Companion, Distinguished Service Order (D.S.O.).1 He gained the title of 2nd Baron Nunburnholme, of the City of Kingston upon Hull.

Children of Charles Henry Wellesley Wilson, 2nd Baron Nunburnholme and Lady Marjorie Cecilia Wynn-Carington

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 706. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Lady Marjorie Cecilia Wynn-Carington1

F, #30317, b. 4 April 1880, d. 17 June 1968
Last Edited=11 Feb 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Lady Marjorie Cecilia Wynn-Carington was born on 4 April 1880.1 She was the daughter of Sir Charles Robert Wynn-Carington, 1st and last Marquess of Lincolnshire and Hon. Cecilia Margaret Harbord.2 She married Charles Henry Wellesley Wilson, 2nd Baron Nunburnholme, son of Charles Henry Wilson, 1st Baron Nunburnholme and Florence Jane Helen Wellesley, on 1 February 1901.1 She died on 17 June 1968 at age 88.1
     She was given the name of Marjorie Cecilia Carrington at birth.1 Her married name became Wilson. She was invested as a Dame of Grace, Order of St. John of Jerusalem (D.G.St.J.).1

Children of Lady Marjorie Cecilia Wynn-Carington and Charles Henry Wellesley Wilson, 2nd Baron Nunburnholme

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 706. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

John Meeson Parsons

M, #30318
Last Edited=15 Mar 2004
     John Meeson Parsons lived at Angley Park, Cranbrook, Kent, England.

Child of John Meeson Parsons

Ellen Parsons

F, #30319, d. 20 June 1895
Last Edited=7 Jan 2013
     Ellen Parsons was the daughter of John Meeson Parsons. She married Sir Charles William Atholl Oakeley, 4th Bt., son of Reverend Sir Herbert Oakeley, 3rd Bt. and Atholl Keturah Murray-Aynsley, on 16 May 1860.1 She died on 20 June 1895.1
     She lived Angley Park.1 Kent issue.1 Her married name became Oakeley.

Children of Ellen Parsons and Sir Charles William Atholl Oakeley, 4th Bt.

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2962. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Peter Alexander Rupert Carington, 6th Baron Carrington of Upton1

M, #30320, b. 6 June 1919
Last Edited=28 Dec 2012
Consanguinity Index=1.76%
Peter Carington, 6th Baron Carrington 2
     Peter Alexander Rupert Carington, 6th Baron Carrington of Upton was born on 6 June 1919.3 He is the son of Rupert Victor John Carington, 5th Baron Carrington of Upton and Hon. Sybil Marion Colville.3 He married Iona Ellen McClean, daughter of Lt.-Col. Sir Francis Kennedy McClean and Aileen Wale, on 25 April 1942.3
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.3 He succeeded to the title of 6th Baron Carrington of Bulcot Lodge [I., 1796] on 19 November 1938.1 He succeeded to the title of 6th Baron Carrington of Upton, co. Notts [G.B., 1797] on 19 November 1938.3 He gained the rank of Major in the service of the Grenadier Guards.3 He was educated at Royal Military College, Sandhurst, Berkshire, England.3 He fought in the Second World War.3 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.) in 1945.3 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Buckinghamshire in 1948.3 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Buckinghamshire in 1951.3 He held the office of Parliamentary Secretary to the Minister of Agriculture and Fisheries between November 1951 and October 1954.3 He held the office of Parliamentary Secretary to the Minister of Defence between October 1954 and October 1956.3 He held the office of High Commissioner to Australia between October 1954 and October 1959.3 He was invested as a Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.) in 1958.3 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1959.3 He held the office of First Lord of the Admiralty between October 1959 and 1963.3 He held the office of Defence Secretary between 1970 and 1974.3 He held the office of Chairman of the Conservative Party between 1972 and 1974.3 He held the office of Foreign Secretary between 1979 and 1982.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Leeds University, Leeds, Yorkshire, West Riding, England, in 1981.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1981.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Laws (LL.D.) by University of the Phillippines, Manila, The Philippines, in 1982.3 He was decorated with the award of the Companion of Honour (C.H.) in 1983.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Laws by University of South Carolina, Columbia, South Carolina, U.S.A., in 1983.1 He held the office of Secretary-General of NATO between 1983 and 1988.3 He held the office of Chancellor of the Order of St. Michael and St. George between 1984 and 1994.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Aberdeen University, Aberdeen, Aberdeenshire, Scotland, in 1985.3 He was invested as a Knight, Order of the Garter (K.G.) in 1985.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Laws (LL.D.) by Harvard University, Cambridge, Massachusetts, U.S.A., in 1986.1 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) in 1988.3 He wrote the book Reflect on Things Past, published 1988 (ASIN: B001U77PC8).3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Science (D.Sc.) by Cranfield University, England, in 1988.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of the University by Buckingham University, Buckinghamshire, England, in 1989.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Laws (LL.D.) by Sussex University, Brighton, Sussex, England, in 1989.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Laws (LL.D.) by Reading University, Reading, Berkshire, England, in 1989.1 He held the office of Chancellor of Reading University in 1992.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Nottingham University, Nottingham, Nottinghamshire, England, in 1993.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Birmingham University, Birmingham, Warwickshire, England, in 1993.1 He was awarded the honorary degree of Doctor of the University by Essex University, Essex, England, in 1993.1 He held the office of Chancellor of the Order of the Garter in 1994.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Newcastle University, Newcastle-upon-Tyne, Northumberland, England, in 1998.1 He was created Baron Carington of Upton, of Upton in the County of Nottinghamshire [U.K. Life Peer] on 17 November 1999.4 He lived in 2003 at Tha Manor HouseBledlow, Aylesbury, Buckinghamshire, England.3

Children of Peter Alexander Rupert Carington, 6th Baron Carrington of Upton and Iona Ellen McClean



Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 706. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  5. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 43. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.