William Philip Sidney, 1st Viscount De L'Isle, V.C.1

M, #46241, b. 23 May 1909, d. 5 April 1991
Last Edited=20 Mar 2015
Consanguinity Index=0.39%
     William Philip Sidney, 1st Viscount De L'Isle, V.C. was born on 23 May 1909 at Chelsea, London, EnglandG.2 He was the son of William Sidney, 5th Baron De L'Isle and Dudley of Penshurst and Winifred Agneta Yorke Bevan.1 He married, firstly, Hon. Jacqueline Corinne Yvonne Vereker, daughter of Field Marshal John Standish Surtees Prendergast Vereker, 6th Viscount Gort, V.C. and Corinna Katherine Vereker, on 8 June 1940.3 He married, secondly, Margaret Eldrydd Shoubridge, daughter of Maj.-Gen. Thomas Herbert Shoubridge and Constance Gladys Dugdale, on 24 March 1966 at Paris, FranceG.3 He died on 5 April 1991 at age 81 at Tunbridge Wells, Kent, EnglandG.2
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, EnglandG.3 He was educated at Magdalene College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, EnglandG.3 He gained the rank of Captain and Temporary Major in the Grenadier Guards.3 He fought in the Second World War.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Chelsea between 1944 and 1945.3 He was awarded the Victoria Cross (V.C.) on 30 March 1944, for his actions on 7/8 February 1944.4 He held the office of Parliamentary Private Secretary in May 1945, Minister of Food.3 He held the office of Parliamentary Secretary to the Ministry of Pensions between May 1945 and July 1945.3 He succeeded as the 7th Baronet Shelley Sidney, of Penshurst Place, co. Kent [U.K., 1818] on 18 June 1945.1 He succeeded as the 6th Baron De L'Isle and Dudley of Penshurst, co. Kent [U.K., 1835] on 18 June 1945.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) for Kent in 1949.3 He held the office of Secretary of State for Air between 1951 and 1955.3 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) in 1952.3 He was created 1st Viscount De L'Isle, of Penshurst, co. Kent [U.K.] on 12 January 1956.3 He was appointed Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) in 1961.3 He held the office of Governor-General and Commander-in-Chief of Australia between 1961 and 1965.4 He was appointed Knight Grand Cross, Royal Victorian Order (G.C.V.O.) in 1962.3 He succeeded as the 9th Baronet Shelley, of Castle Goring, co. Sussex [U.K., 1806] on 25 July 1965.3 He was appointed Knight, Order of the Garter (K.G.) in 1968.3 He held the office of Chancellor of the Order of St. Michael and St. George between 1968 and 1991.3 He was appointed Knight of Justice, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (K.J.St.J.)3

Children of William Philip Sidney, 1st Viscount De L'Isle, V.C. and Hon. Jacqueline Corinne Yvonne Vereker

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1078. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S227] Max Arthur, Symbol of Courage: The men behind the medal (London, U.K.: Pan Books, 2004), page 677. Hereinafter cited as Symbol of Courage.
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S227] Max Arthur, Symbol of Courage, page 6474.

Hon. Mary Oliva Sidney1

F, #46242, b. 20 November 1906, d. 24 November 1959
Last Edited=3 Mar 2011
Consanguinity Index=0.39%
     Hon. Mary Oliva Sidney was born on 20 November 1906.1 She was the daughter of William Sidney, 5th Baron De L'Isle and Dudley of Penshurst and Winifred Agneta Yorke Bevan.1 She married Walter Hugh Stewart Garnett, son of Frank Nasmyth Garnett, on 3 June 1939.1 She died on 24 November 1959 at age 53.1
     Her married name became Garnett.

Child of Hon. Mary Oliva Sidney and Walter Hugh Stewart Garnett

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1078. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S35] BLG1965 volume 2, page 235. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S35]

Walter Hugh Stewart Garnett1

M, #46243, b. June 1891
Last Edited=15 Apr 2010
     Walter Hugh Stewart Garnett was born in June 1891.2 He was the son of Frank Nasmyth Garnett.1 He married Hon. Mary Oliva Sidney, daughter of William Sidney, 5th Baron De L'Isle and Dudley of Penshurst and Winifred Agneta Yorke Bevan, on 3 June 1939.1
     He lived at Radmore, Dorrington, Shrewsbury, Shropshire, EnglandG.1

Child of Walter Hugh Stewart Garnett

Child of Walter Hugh Stewart Garnett and Hon. Mary Oliva Sidney

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1078. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S35] BLG1965 volume 2, page 235. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S35]

Frank Nasmyth Garnett1

M, #46244, b. 8 November 1848, d. September 1902
Last Edited=14 Apr 2009
     Frank Nasmyth Garnett was born on 8 November 1848.2 He was the son of Henry Garnett.3 He died in September 1902 at age 53.2
     He lived at Adsett Court, Westbury-on-Severn, EnglandG.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.)1

Child of Frank Nasmyth Garnett

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 1078. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S35] BLG1965 volume 2, page 235. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S35]
  3. [S35] BLG1965. [S35]

Andrew William Garnett1

M, #46245, b. 21 August 1943
Last Edited=14 Apr 2009
     Andrew William Garnett was born on 21 August 1943.1 He is the son of Walter Hugh Stewart Garnett and Hon. Mary Oliva Sidney.1

Citations

  1. [S35] BLG1965 volume 2, page 235. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S35]


Hon. Jacqueline Corinne Yvonne Vereker1

F, #46246, b. 20 October 1914, d. 15 November 1962
Last Edited=30 Apr 2011
Consanguinity Index=1.59%
     Hon. Jacqueline Corinne Yvonne Vereker was born on 20 October 1914.1 She was the daughter of Field Marshal John Standish Surtees Prendergast Vereker, 6th Viscount Gort, V.C. and Corinna Katherine Vereker.1 She married William Philip Sidney, 1st Viscount De L'Isle, V.C., son of William Sidney, 5th Baron De L'Isle and Dudley of Penshurst and Winifred Agneta Yorke Bevan, on 8 June 1940.1 She died on 15 November 1962 at age 48.1
     She gained the rank of Senior Commander in the Auxiliary Territorial Service, during the Secod World War.1 Her married name became Sidney. After her marriage, Hon. Jacqueline Corinne Yvonne Vereker was styled as Viscountess De L'Isle on 18 June 1945.

Children of Hon. Jacqueline Corinne Yvonne Vereker and William Philip Sidney, 1st Viscount De L'Isle, V.C.

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1606. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Field Marshal John Standish Surtees Prendergast Vereker, 6th Viscount Gort, V.C.1

M, #46247, b. 10 July 1886, d. 31 March 1946
Last Edited=2 Jul 2017
Duke of Gloucester, General Gort and General Brownrigg, 1939 (l-r) 2
     Field Marshal John Standish Surtees Prendergast Vereker, 6th Viscount Gort, V.C. was born on 10 July 1886.3 He was the son of John Gage Prendergast Vereker, 5th Viscount Gort and Eleanor Surtees.4 He married Corinna Katherine Vereker, daughter of George Medlicott Vereker and Frances Gore Manders, on 23 February 1911.4 He and Corinna Katherine Vereker were divorced in 1925.4 He died on 31 March 1946 at age 59.1
     He succeeded as the 6th Baron Kiltarton of Gort, co. Galway [I., 1810] on 15 August 1902.3 He succeeded as the 6th Viscount Gort, co. Galway [I., 1816] on 15 August 1902.3 He was appointed Member, Royal Victorian Order (M.V.O.) in 1910.3 He fought in the First World War, where he was mentioned in despatches eight times and was wounded three times.5,3 He was awarded the Military Cross (M.C.) in 1915.3 He gained the rank of Acting Lieutenant-Colonel in the 1st Battalion, Grenadier Guards.5 He was awarded the Companion, Distinguished Service Order (D.S.O.) in 1917 and two bars (1917 and 1918).3 He was awarded the Victoria Cross (V.C.) on 27 November 1918, for his actions on 27 September 1918.5 He was appointed Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1928.3 He was Military Secretary to the Secretary of State for War and the Secretary of the Selection Board in 1936.3 He was the Commandant between 1936 and 1937 at Staff College, Camberley, Surrey, EnglandG.3 He was appointed Companion, Order of the Bath (C.B.) in 1937.3 He gained the rank of General in 1937.3 He was appointed Knight Commander, Order of the Bath (K.C.B.) in 1938.3 He was appointed Knight Grand Cross, Order of the British Empire (G.B.E.)1 He fought in the Second World War.5 He was Commander-in-Chief of the British Expeditionary Force between 1939 and 1940.5 He was Commander-in-Chief of the British Expeditionary Force, France in September 1939.3 He was appointed Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.) in 1940.3 He held the office of Aide-de-Camp to HM King George Vi between 1940 and 1944.3 He held the office of Governor and Commander-in-Chief of Gibraltar between 1941 and 1942.5 He held the office of Governor and Commander-in-Chief of Malta between 1942 and 1944.5 He gained the rank of Field Marshal in 1943.3 He held the office of High Commissioner for Palestine and Transjordan between 1944 and 1945.5 He was created 1st Viscount Gort, of Hamsterley, co. Durham [U.K.] on 8 February 1946.1 On his death, his UK viscountcy became extinct.1

Children of Field Marshal John Standish Surtees Prendergast Vereker, 6th Viscount Gort, V.C. and Corinna Katherine Vereker

Citations

  1. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 135. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.
  2. [S266] World War II Unit Histories - Officers, online http://www.unithistories.com/units_index/default.asp?file=../officers/personsx.html. Hereinafter cited as World War II Unit Histories - Officers.
  3. [S37] BP2003 volume 2, page 1605. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S37] BP2003. [S37]
  5. [S227] Max Arthur, Symbol of Courage: The men behind the medal (London, U.K.: Pan Books, 2004), page 344. Hereinafter cited as Symbol of Courage.

Corinna Katherine Vereker1

F, #46248, b. 4 July 1891, d. 5 October 1940
Last Edited=9 Jul 2008
     Corinna Katherine Vereker was born on 4 July 1891.1 She was the daughter of George Medlicott Vereker and Frances Gore Manders.2 She married, firstly, Field Marshal John Standish Surtees Prendergast Vereker, 6th Viscount Gort, V.C., son of John Gage Prendergast Vereker, 5th Viscount Gort and Eleanor Surtees, on 23 February 1911.1 She and Field Marshal John Standish Surtees Prendergast Vereker, 6th Viscount Gort, V.C. were divorced in 1925.2 She married, secondly, Edgar Charles Blatt, son of Edgar Blatt, on 26 April 1930.1 She died on 5 October 1940 at age 49.1
     After her marriage, Corinna Katherine Vereker was styled as Viscountess Gort on 23 February 1911. From 26 April 1930, her married name became Blatt.1

Children of Corinna Katherine Vereker and Field Marshal John Standish Surtees Prendergast Vereker, 6th Viscount Gort, V.C.

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1604. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

George Medlicott Vereker1

M, #46249, b. 10 January 1860, d. 26 September 1924
Last Edited=9 Jul 2008
     George Medlicott Vereker was born on 10 January 1860.1 He was the son of Hon. John Prendergast Vereker and Louisa Medlicott.2 He married Frances Gore Manders, daughter of Robert Manders, on 13 October 1887.1 He died on 26 September 1924 at age 64.1
     He gained the rank of Captain in the 3rd Battalion, Royal Dublin Fusiliers.1 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for County Galway.1

Children of George Medlicott Vereker and Frances Gore Manders

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1604. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Frances Gore Manders1

F, #46250, d. 21 August 1931
Last Edited=9 Jul 2008
     Frances Gore Manders was the daughter of Robert Manders.2 She married George Medlicott Vereker, son of Hon. John Prendergast Vereker and Louisa Medlicott, on 13 October 1887.1 She died on 21 August 1931.
     She was appointed Member, Order of the British Empire (M.B.E.)1 Her married name became Vereker.

Children of Frances Gore Manders and George Medlicott Vereker

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 1604. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]