Lady Charlotte Leslie1

F, #38921, d. 1830
Last Edited=30 Apr 2011
     Lady Charlotte Leslie was the daughter of David Leslie, 8th Earl of Leven and Wilhelmina Nisbet.1 She died in 1830.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2313. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Alexander Robert Leslie Melville, 16th Earl of Leven1

M, #38922, b. 13 May 1924, d. 7 April 2012
Last Edited=14 Nov 2013
Consanguinity Index=1.59%
     Alexander Robert Leslie Melville, 16th Earl of Leven was born on 13 May 1924.1 He was the son of Archibald Alexander Leslie Melville, 15th Earl of Leven and Lady Rosamond Sylvia Diana Mary Foljambe.1 He married Susan Steuart-Menzies, daughter of Lt.-Col. Ronald Steuart-Menzies and Sybil Mary Willoughby Boulton, on 30 April 1953.2 He died on 7 April 2012 at age 87.3
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.1 He gained the rank of Captain in the service of the Coldstream Guards.1 He fought in the Second World War, where he was wounded.1 He succeeded to the title of 13th Lord Raith, Monymaill and Balwearie [S., 1690] on 15 January 1947.2 He succeeded to the title of 16th Lord Balgonie [S., 1641] on 15 January 1947.2 He succeeded to the title of 13th Earl of Melville [S., 1690] on 15 January 1947.2 He succeeded to the title of 16th Earl of Leven [S., 1641] on 15 January 1947.2 He succeeded to the title of 13th Viscount of Kirkcaldy [S., 1690] on 15 January 1947.2 He succeeded to the title of 16th Lord Melville of Monymaill [S., 1616] on 15 January 1947.2 He was Aide-de-Camp to the Governor-General of New Zealand between 1951 and 1952.1 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Nairn between 1961 and 1969.1 He held the office of Lord-Lieutenant of Nairn between 1969 and 1999.1 He held the office of Chairman of the Nairn County Council between 1970 and 1974.1

Children of Alexander Robert Leslie Melville, 16th Earl of Leven and Susan Steuart-Menzies

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2311. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]
  3. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.

Susan Steuart-Menzies1

F, #38923, b. 30 March 1933
Last Edited=14 May 2009
     Susan Steuart-Menzies was born on 30 March 1933.1 She is the daughter of Lt.-Col. Ronald Steuart-Menzies and Sybil Mary Willoughby Boulton.1 She married Alexander Robert Leslie Melville, 16th Earl of Leven, son of Archibald Alexander Leslie Melville, 15th Earl of Leven and Lady Rosamond Sylvia Diana Mary Foljambe, on 30 April 1953.1
      From 30 April 1953, her married name became Leslie Melville. From 30 April 1953, her married name became Countess of Leven and Melville.

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 455. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Lt.-Col. Ronald Steuart-Menzies1

M, #38924, d. 2 October 1961
Last Edited=2 Nov 2007
     Lt.-Col. Ronald Steuart-Menzies was the son of William George Steuart-Menzies of Culdares.1 He married Sybil Mary Willoughby Boulton, daughter of Gerald Bowman Boulton and Florence Emily Newbald, on 9 December 1931.1 He died on 2 October 1961.1
     He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.).2 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the service of the Scots Guards.1 He lived at Arndilly House, Craigellachie, Banffshire, Scotland.2 He held the office of Justice of the Peace (J.P.).2

Children of Lt.-Col. Ronald Steuart-Menzies and Sybil Mary Willoughby Boulton

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 455. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Dr. Christopher Wren

M, #38925, b. 1589, d. 1658
Last Edited=18 Jun 2011
Christopher Wren
by Peter Lely 1
     Dr. Christopher Wren was born in 1589.1 He died in 1658.1
     He held the office of Dean of Windsor.

Child of Dr. Christopher Wren

Citations

  1. [S3409] Caroline Maubois, "re: Penancoet Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 2 December 2008. Hereinafter cited as "re: Penancoet Family."


Lieutenant Hon. John Montagu Stopford1

M, #38926, b. 15 April 1853, d. 22 October 1885
Last Edited=18 Feb 2011
     Lieutenant Hon. John Montagu Stopford was born on 15 April 1853.2 He was the son of James Thomas Stopford, 4th Earl of Courtown and Dora Pennefather.2 He married Winifred Ellen Reilly, daughter of John Reilly and Hon. Augusta Sudgen, on 5 May 1881.1 He died on 22 October 1885 at age 32.2
     He gained the rank of Lieutenant in the service of the Grenadier Guards.3

Child of Lieutenant Hon. John Montagu Stopford and Winifred Ellen Reilly

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume I, page 229. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 926. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S8] BP1999 volume 1, page 114. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Sir Dougal Orme Malcolm1

M, #38927, b. 6 August 1877, d. 30 August 1955
Last Edited=18 Dec 2011
Consanguinity Index=0.0%
     Sir Dougal Orme Malcolm was born on 6 August 1877.2 He was the son of William Rolle Malcolm and Georgina Wellesley.1,2 He married, firstly, Dora Claire Stopford, daughter of Lieutenant Hon. John Montagu Stopford and Winifred Ellen Reilly, on 20 June 1910.1 He married, secondly, Lady Evelyn Hely Hutchinson, daughter of John Luke George Hely Hutchinson, 5th Earl of Donoughmore of Knocklofty and Frances Isabella Stephens, on 3 May 1923.3 He died on 30 August 1955 at age 78, without issue.1
     He was Pres Br S Africa Co, V-Pres Br N Borneo County.3 He graduated in 1899 with a Eton and New College Oxford Master of Arts (M.A.) ).3 In 1899 Fell of All Souls' College.3 He was with the Colonial Office.1 He was invested as a Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.) in 1938.3 In 1949 Grand Cross of Mil Order of Christ (Portugal).3

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 926. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S40] L. G. Pine, editor, Burke's Genealogical and Heraldic History of the Landed Gentry, 17th edition, (London, England: Burke's Peerage Ltd, 1952), page 1683. Hereinafter cited as Burke's Landed Gentry, 17th ed.
  3. [S37] BP2003. [S37]

Lady Winifred Helena Lettice Gore1

F, #38928, b. 11 August 1891, d. 6 December 1958
Last Edited=27 Jan 2011
     Lady Winifred Helena Lettice Gore was born on 11 August 1891.1 She was the daughter of Arthur Saunders William Charles Fox Gore, 5th Earl of Arran of the Arran Islands and Winifred Ellen Reilly.1 She died on 6 December 1958 at age 67, unmarried.1

Citations

  1. [S8] BP1999 volume 1, page 114. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Lt.-Gen. Hon. Sir Frederick William Stopford1

M, #38929, b. 22 February 1854, d. 4 May 1929
Last Edited=18 Feb 2011
     Lt.-Gen. Hon. Sir Frederick William Stopford was born on 22 February 1854.1 He was the son of James Thomas Stopford, 4th Earl of Courtown and Dora Pennefather.1 He died on 4 May 1929 at age 75, unmarried.1
     He held the office of Page of Honour to HM Queen Victoria between 1866 and 1870.1 He gained the rank of Major in the service of the Grenadier Guards.1 He fought in the Sudan Campaign.1 He fought in the Egypt Campaign.1 He fought in the Boer War.1 He was decorated with the award of the Order of Medjidie of Egypt (5th Class).1 He was invested as a Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.).1 He was invested as a Knight Commander, Royal Victorian Order (K.C.V.O.).1 He was invested as a Knight Commander, Order of the Bath (K.C.B.).1 He held the office of Lieutenant of the Tower of London between 1912 and 1914.1 He fought in the First World War.1 He held the office of Lieutenant of the Tower of London between 1915 and 1917.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 926. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Rear-Admiral Hon. Walter George Stopford1

M, #38930, b. 18 September 1855, d. 18 December 1918
Last Edited=18 Feb 2011
     Rear-Admiral Hon. Walter George Stopford was born on 18 September 1855.1 He was the son of James Thomas Stopford, 4th Earl of Courtown and Dora Pennefather.1 He married Florence Mary Baker, daughter of Hon. Loran E. Baker, on 11 January 1893.1 He died on 18 December 1918 at age 63.1
     He held the office of Aide-de-Camp to HM King Edward VII between 1906 and 1907.1

Children of Rear-Admiral Hon. Walter George Stopford and Florence Mary Baker

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 1, page 926. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]