Sir Robert Long, 6th Bt.1

M, #191481, b. 1705, d. 10 February 1767
Last Edited=7 Jun 2006
Consanguinity Index=0.01%
     Sir Robert Long, 6th Bt. was born in 1705 at St. James' Church, Westminster, London, England.1 He was the son of Sir James Long, 5th Bt. and Hon. Henrietta Greville.1 He married Lady Emma Child, daughter of Richard Tynley, 1st Earl Tylney of Castlemaine and Dorothy Glynne, on 29 May 1735 at Woodford, Essex, England.1 He died on 10 February 1767.1 His will was probated on 23 February 1767.2
     He matriculated at Balliol College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, on 17 March 1721/22.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Wootton Bassett between 1734 and 1741.1 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Wiltshire between 1741 and 1767.1 He succeeded to the title of 6th Baronet Long, of the City of Westminster [E., 1662] on 18 May 1765.1

Children of Sir Robert Long, 6th Bt. and Lady Emma Child

Citations

  1. [S15] George Edward Cokayne, editor, The Complete Baronetage, 5 volumes (no date (c. 1900); reprint, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 1983), volume III, page 259. Hereinafter cited as The Complete Baronetage.
  2. [S1381] Cheryl Nicol, "re: Long Family," e-mail message to Darryl Lundy, 5 July 2005 to 14 May 2006. Hereinafter cited as "re: Long Family."

Arabella Thompson1

F, #191482, d. circa February 1735
Last Edited=14 May 2006
     Arabella Thompson was the daughter of Edward Thompson and Arabella Dunch.1 She died circa February 1735.1 She was buried on 28 February 1735 at Little Wittenham, Berkshire, England.1

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 437. Hereinafter cited as The Complete Peerage.

Helena Ann Kennedy, Baroness Kennedy of The Shaws1

F, #191483, b. 12 May 1950
Last Edited=16 May 2013
     Helena Ann Kennedy, Baroness Kennedy of The Shaws was born on 12 May 1950.2 She is the daughter of Joshua Patrick Kennedy and Mary Veronica Jones.2 She married Dr. Iain Louis Hutchinson in 1986.2
     She was educated at Holyrood Secondary School, Glasgow, Lanarkshire, Scotland.2 She was admitted to Gray's Inn in 1972 entitled to practice as a barrister.2 She wrote the book The Bar on Trial, published 1978.2 She wrote the book Child Abuse within the Family, published 1984.2 From 1986, her married name became Hutchinson.2 She wrote the book Balancing Acts, published 1989.2 She was invested as a Queen's Counsel (Q.C.) in 1991.1 She wrote the book Eve Was Framed, published 1992.2 She was created Baroness Kennedy of The Shaws, of Cathcart in the City of Glasgow [U.K. Life Peer] on 27 October 1997.1

Child of Helena Ann Kennedy, Baroness Kennedy of The Shaws and Roger Iain Mitchell

Children of Helena Ann Kennedy, Baroness Kennedy of The Shaws and Dr. Iain Louis Hutchinson

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2135. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

John Olav Kerr, Baron Kerr of Kinlochard1

M, #191484
Last Edited=21 May 2006
     John Olav Kerr, Baron Kerr of Kinlochard was invested as a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.).1 He was created Baron Kerr of Kinlochard, of Kinlochard in Perth and Kinross [U.K. Life Peer] on 30 June 2004.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

John David Taylor, Baron Kilclooney1

M, #191485, b. 24 December 1937
Last Edited=8 Jun 2013
     John David Taylor, Baron Kilclooney was born on 24 December 1937.2 He is the son of George David Taylor and Georgina Baird.2 He married Mary Frances Todd, daughter of Leslie Ernest Todd, on 30 December 1970.2
     He was educated at Royal School of Armagh, College Hill, County Armagh, Ireland.2 He graduated from Queen's University, Belfast, County Antrim, Ireland, with a Bachelor of Science (B.Sc.).2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for South Tyrone between 1965 and 1973.2 He was partner of GD Taylor & Associates, Architects and Civil Engineers between 1966 and 1974.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) [Northern Ireland] in 1970.2 He held the office of Member of European Parliament (M.E.P.) between 1979 and 1989.2 He wrote the book Ulster-The Facts, published 1982.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Strangford between 1983 and 2001.2 He was created Baron Kilclooney, of Armagh in the County of Armagh [U.K. Life Peer] on 17 July 2001.1

Children of John David Taylor, Baron Kilclooney and Mary Frances Todd

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2150. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]


John Dickson1

M, #191486
Last Edited=3 Sep 2008
     John Dickson lived at Hartree, Scotland.1 He held the office of Lord of Session.1

Child of John Dickson

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 441. Hereinafter cited as The Complete Peerage.

Robert Kilpatrick, Baron Kilpatrick of Kincraig1

M, #191487, b. 29 July 1926
Last Edited=23 Jun 2013
     Robert Kilpatrick, Baron Kilpatrick of Kincraig was born on 29 July 1926.2 He is the son of Robert Kilpatrick and Catherine Sharp Glover.2 He married Elizabeth Gibson Page Forbes, daughter of Alexander Sharp Forbes, on 28 October 1950.2
     He was educated at Buckhaven High School, Scotland.2 He graduated from Edinburgh University, Edinburgh, Midlothian, Scotland, with a Bachelor of Medicine (M.B.).2 He graduated from Edinburgh University, Edinburgh, Midlothian, Scotland, in 1949 with a Bachelor of Surgery (Ch.B.).2 He was a lecturer between 1955 and 1966 at Sheffield University, Sheffield, Yorkshire, West Riding, England.2 He graduated from Edinburgh University, Edinburgh, Midlothian, Scotland, in 1960 with a Doctor of Medicine (M.D.).2 He was invested as a Fellow, Royal College of Physicians, Edinburgh (F.R.C.P.E.) in 1963.2 He was Professor of Clinical Pharmacology and Therapeutics between 1966 and 1975 at Sheffield University, Sheffield, Yorkshire, West Riding, England.2 He was invested as a Fellow, Royal College of Physicians, London (F.R.C.P.) in 1975.2 He was Professor of Clinical Pharmacology and Therapeutics between 1975 and 1983 at Leicester University, Leicester, Leicestershire, England.2 He was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1979.1 He was Professor of Medicine between 1984 and 1989 at Leicester University, Leicester, Leicestershire, England.2 He was invested as a Knight Bachelor in 1986.2 He was President of the General Medical Council between 1989 and 1995.2 He was created Baron Kilpatrick of Kincraig, of Dysart in the District of Kirkcaldy [U.K. Life Peer] on 16 February 1996.1 He lived in 2003 at 12 Wester Coates Gardens, Edinburgh, Midlothian, Scotland.2

Children of Robert Kilpatrick, Baron Kilpatrick of Kincraig and Elizabeth Gibson Page Forbes

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2161. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Marcus Richard Kimball, Baron Kimball1

M, #191488, b. 18 October 1928
Last Edited=24 Jun 2013
     Marcus Richard Kimball, Baron Kimball was born on 18 October 1928.2 He is the son of Lawrence Kimball and Kathleen Joan Ratcliff.2 He married June Mary Fenwick, daughter of Montagu John Fenwick and Marguerite Cecily Peacock, in 1956.3
     He was educated at Eton College, Windsor, Berkshire, England.2 He gained the rank of Lieutenant in 1947 in the service of the Leicestershire Yeomanry (TA).2 He was educated at Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England.2 He gained the rank of Captain in 1952.2 He gained the rank of Major in 1955.2 He held the office of Member of the Rutland County Council between 1955 and 1962.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Gainsborough between 1956 and 1983.2 He was invested as a Knight Bachelor in 1981.2 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Leicestershire in 1984.1 He was created Baron Kimball, of Easton in the County of Leicestershire [U.K. Life Peer] on 9 May 1985.1

Children of Marcus Richard Kimball, Baron Kimball and June Mary Fenwick

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2161. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

Thomas Jeremy King, Baron King of Bridgwater1

M, #191489, b. 13 June 1933
Last Edited=4 Aug 2013
     Thomas Jeremy King, Baron King of Bridgwater was born on 13 June 1933.2 He is the son of John H. King.2 He married Elizabeth Jane Tilney, daughter of Brigadier Robert Tilney, in 1960.2
     He was educated at Rugby School, Rugby, Warwickshire, England.2 He was commissioned in 1952, in the service of the Somerset Light Infantry.2 He graduated from Emmanuel College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, with a Master of Arts (M.A.).2 He was Divisional General Manager of E. S. & A. Robinson Ltd between 1964 and 1969.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Bridgwater between 1970 and 2001.2 He was chairman of Sale Tilney Company Ltd between 1971 and 1979.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1979.2 He held the office of Minister for Local Government and Environmental Services between 1979 and 1983.2 He held the office of Secretary of State, Employment between 1983 and 1985.2 He held the office of Secretary of State, Environment between January 1983 and June 1983.2 He held the office of Secretary of State, Transport between June 1983 and October 1983.2 He held the office of Secretary of State, Northern Ireland between 1985 and 1989.2 He held the office of Secretary of State, Defence between 1989 and 1992.2 He was invested as a Companion of Honour (C.H.) in 1992.1 He was created Baron King of Bridgwater, of Bridgwater in the County of Somerset [U.K. Life Peer] on 9 July 2001.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2174. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

John Leonard King, Baron King of Wartnaby1

M, #191490, b. August 1918, d. 12 July 2005
Last Edited=4 Aug 2013
     John Leonard King, Baron King of Wartnaby was born in August 1918.2 He was the son of Albert John King.2 He married, firstly, Lorna Kathleen Sykes, daughter of Arthur Sykes, in 1941.2 He married, secondly, Hon. Isabel Cynthia Monckton, daughter of George Vere Arundell Monckton-Arundell, 8th Viscount Galway and Hon. Lucia Emily Margaret White, in 1970.2 He died on 12 July 2005 at age 86.1
     He was founder and managing director of Pollard Ball and Roller Bearing Company in 1945.3 He was chairman of Dennis Motor Holdings between 1970 and 1972.3 He was chairman of Babcock International Group between 1970 and 1994.3 He was director of David Brown Corporation between 1971 and 1975.3 He was invested as a Knight Bachelor in 1979.3 He was created Baron King of Wartnaby, of Wartnaby in the County of Leicestershire [U.K. Life Peer] on 15 July 1983.1

Children of John Leonard King, Baron King of Wartnaby and Lorna Kathleen Sykes

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.
  3. [S37] BP2003 volume 2, page 2174. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]