George Patrick John Rushworth Jellicoe, 2nd Earl Jellicoe1

M, #191461, b. 4 April 1918, d. 22 February 2007
Last Edited=15 Dec 2012
     George Patrick John Rushworth Jellicoe, 2nd Earl Jellicoe was born on 4 April 1918.2 He was the son of Admiral John Henry Rushworth Jellicoe, 1st Earl Jellicoe and Florence Gwendoline Cayzer.2 He married, firstly, Patricia Christine O'Kane, daughter of Jeremiah O'Kane, on 23 March 1944.3 He and Patricia Christine O'Kane were divorced in 1966.3 He married, secondly, Philippa Ann Dunne, daughter of Philip Russell Rendel Dunne, in 1966.3 He died on 22 February 2007 at age 88 at Tidcombe, Wiltshire, England.4
     He was educated at Winchester College, Winchester, Hampshire, England.2 He succeeded to the title of 2nd Viscount Brocas, of Southampton, co. Southampton [U.K., 1925] on 20 November 1935.3 He succeeded to the title of 2nd Earl Jellicoe [U.K., 1925] on 20 November 1935.3 He succeeded to the title of 2nd Viscount Jellicoe, of Scapa, co. Orkney [U.K., 1918] on 20 November 1935.3 He was educated at Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England.2 He fought in the Second World War, with teh Coldstream Guards and Special Air Service.2 He gained the rank of Lieutenant-Colonel in the service of the where he was mentioned in despatches three times and was wounded.2 He was decorated with the award of the Companion, Distinguished Service Order (D.S.O.) in 1942.1 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.) in 1944.2 He was decorated with the award of the Legion of Honour.2 He was decorated with the award of the Croix de Guerre.2 He was decorated with the award of the Military Cross (M.C.) (Greece).1 He was with the Diplomatic Service between 1948 and 1951 at Washington, D.C., U.S.A..2 He was 1st Secretary to Brussels between 1951 and 1953.2 He was Deputy Secretary-General to the Baghdad pact, iraq in 1956.2 He held the office of a Lord-in-Waiting between February 1961 and June 1961.2 He held the office of Joint Parliamentary Secretary to the Minister of Housing and Local Government between June 1961 and July 1962.2 He held the office of Minister of State, Home Office between July 1962 and October 1963.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1963.1 He held the office of First Lord of the Admiralty between October 1963 and April 1964.2 He held the office of Lord Privy Seal between 1970 and 1973.2 He held the office of Leader of the House of Lords between 1970 and 1973.2 He was invested as a Knight Commander, Order of the British Empire (K.B.E.) in 1986.1 He was invested as a Fellow, Royal Society (F.R.S.) in 1990.2 He held the office of Chancellor of Southampton University before 1996.2 He was created Baron Jellicoe of Southampton, of Southampton in the County of Hampshire [U.K. Life Peer] on 17 November 1999.1 In 2003 see BP&B.3

Children of George Patrick John Rushworth Jellicoe, 2nd Earl Jellicoe and Patricia Christine O'Kane

Children of George Patrick John Rushworth Jellicoe, 2nd Earl Jellicoe and Philippa Ann Dunne

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2088. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S212] Obituaries, The Independent, London, U.K., 25 February 2007. Hereinafter cited as The Independent.

Charles Patrick Fleming Jenkin, Baron Jenkin of Roding1

M, #191462, b. 7 September 1926
Last Edited=5 Feb 2013
     Charles Patrick Fleming Jenkin, Baron Jenkin of Roding was born on 7 September 1926.2 He is the son of Charles Oswald Frewen Jenkin.3 He married Alison Monica Graham, daughter of Captain Philip Skelton Graham and Alison Florence Alexandra Christison, on 30 July 1952.4
      Charles Patrick Fleming Jenkin, Baron Jenkin of Roding usually went by his middle name of Patrick.1 He was educated at Clifton College, Clifton, Bristol, Gloucestershire, England.4 He gained the rank of officer between 1945 and 1948 in the service of the Queen's Own Cameron Highlanders.2 He was educated at Jesus College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England.2 He was admitted to Middle Temple in 1952 entitled to practice as a barrister.2 He held the office of Member of the Hornsey Borough Council between 1960 and 1963.2 He was with London Council Society Service between 1963 and 1967.4 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Wanstead and Woodford between 1964 and 1987.2 He held the office of Chief Secretary to Treasury between 1970 and 1974.4 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1973.2 He was director of Tilbury Contracting Group between 1974 and 1979.2 He was director of Continental and Industrial Trust between 1975 and 1979.2 He was director of Royal Worcester between 1975 and 1979.2 He held the office of Secretary of Sate, Social Services between 1979 and 1981.2 He held the office of Secretary of Sate, Industry between 1981 and 1983.2 He held the office of Secretary of Sate, Environment between 1983 and 1985.2 He was a directof of Friends Provident Life Office between 1986 and 1998.2 He was created Baron Jenkin of Roding, of Wanstead and Woodford in Greater London [U.K. Life Peer] on 3 November 1987.1 In 1991 Fell QMW.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by South Bank University, England.2 He was invested as a Fellow, Royal Society of Edinburgh (F.R.S.E.) in 2001.2

Children of Charles Patrick Fleming Jenkin, Baron Jenkin of Roding and Alison Monica Graham

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2089. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S47] BIFR1976 page 487. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]
  5. [S47] BIFR1976. [S47]

Roy Harris Jenkins, Baron Jenkins of Hillhead1

M, #191463, b. 11 November 1920, d. 5 January 2003
Last Edited=24 Mar 2008
Roy Jenkins, Baron Jenkins of Hillhead 2
     Roy Harris Jenkins, Baron Jenkins of Hillhead was born on 11 November 1920.3 He was the son of Arthur Jenkins and Hattie Harris.4 He married Mary Jennifer Morris, daughter of Sir Parker Morris, in 1945.3 He died on 5 January 2003 at age 82.1
     He was educated at Abersychan Grammar School, Abersychan, Wales.3 He was educated at Balliol College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.3 He was educated at University College, Cardiff, Glamorgan, Wales.3 He gained the rank of Captain in 1944 in the service of the Royal Artillery.3 He was with the Industrial and Commercial Finance Corporation between 1946 and 1948.3 He wrote the book Purpose and Policy, published 1947.3 He wrote the book Mr Attlee: An Interim Biography, published 1948.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Southwark Central between 1948 and 1950.3 He was Parliamentary Private Secretary between 1949 and 1950.3,4 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Birmingham Stechford between 1950 and 1976.4 He wrote the book Pursuit of Progress, published 1953.4 He wrote the book Mr Balfour's Poodle, published 1954.3 He wrote the book Sir Charles Dilke, published 1958.3 He wrote the book The Labour Case, published 1959.3 He was director of financial operations for John Lewis Partnership between 1962 and 1964.3 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1964.3 He wrote the book Asquith, published 1964.4 He held the office of Minister of Aviation between 1964 and 1965.3 He held the office of Home Secretary between 1965 and 1967.3 He wrote the book Essays and Speeches, published 1967.4 He held the office of Chancellor of the Exchequer between 1967 and 1970.3 He held the office of Home Secretary between 1974 and 1976.3 He held the office of President of the European Community Commission between 1977 and 1981.3 He was a director of Morgan Grenfell Holdings between 1981 and 1982.3 He was Leader of the Social Dmeocrat Party between 1982 and 1983.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Social Democrat) for Glasgow, Hillhead Division between 1982 and 1987.4 He wrote the book Partnership of Principle, published 1985.4 He wrote the book Truman, published 1986.4 He held the office of Chancellor of Oxford University in 1987.3 He wrote the book Baldwin, published 1987.4 He was created Baron Jenkins of Hillhead, of Pontypool in the County of Gwent [U.K. Life Peer] on 20 November 1987.1 He wrote the book Gallery of Twentieth Century Portraits, published 1988.4 He wrote the book European Diary 1977-81, published 1989.4 He was awarded the honorary degree of Doctor of Civil Law (D.C.L.) by Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England.3 He wrote the book A life at the Centre, published 1991.4 He was decorated with the award of the Portraits and Miniatures in 1993.4 He was invested as a Fellow, British Academy (F.B.A.) in 1993.3 He was invested as a Order of Merit (O.M.) in 1993.3 He wrote the book Gladstone, published 1995.4 He was decorated with the award of the Whitbread Prize (for his book, Gladstone).4

Children of Roy Harris Jenkins, Baron Jenkins of Hillhead and Mary Jennifer Morris




Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S8] BP1999 volume 2, page 1535. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  4. [S8] BP1999. [S8]

Hugh Gater Jenkins, Baron Jenkins of Putney1

M, #191464, b. 27 July 1908, d. 26 January 2004
Last Edited=5 Feb 2013
     Hugh Gater Jenkins, Baron Jenkins of Putney was born on 27 July 1908.2 He was the son of Joseph Walter Jenkins and Florence Emily Gater.2 He married, firstly, Marie Ethel Crosbie, daughter of S/Ldr. Ernest Christopher Crosbie, in 1936.2 He married, secondly, Helena Maria Pavlidis, daughter of Nicholas Pavlidis, in 1991.2 He died on 26 January 2004 at age 95.1
     He was educated at Enfield Grammar School, Enfield, London, England.2 He was with Prudential Assurance between 1930 and 1940.2 He gained the rank of Flight Lieutenant between 1941 and 1946 in the service of the Fighter Command UK and SEAC Burma.2 He was editor of The Bank Officer in 1948.2 He held the office of Member of the London County COuncil between 1958 and 1965.2 He wrote the book Essays in Local Government Enterprise, published 1964.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Putney between 1964 and 1979.2 He held the office of Minister of Arts between 1974 and 1976.2 He wrote the book The Culture Gap, published 1979.2 He wrote the book Rank and File, published 1980.2 He was created Baron Jenkins of Putney, of Wandsworth in Greater London [U.K. Life Peer] on 14 May 1981.1 He wrote the book When You and I Were Seventeen, published 1985.2 He wrote the book A Day In September, published 1986.2 He wrote the book In Time of War, published 1986.2 He wrote the book Last Tune From Rangoon, published 1987.2 He wrote the book View To a Death, published 1989.2

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2091. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Joel Goodman Joffe, Baron Joffe1

M, #191465, b. 12 May 1932
Last Edited=10 Feb 2013
     Joel Goodman Joffe, Baron Joffe was born on 12 May 1932.2 He is the son of Abraham Joffe and Dena Idelson.3 He married Vanetta Pretorius, daughter of François Pretorius, in 1962.3
     He was educated at Marist Brothers' College, Johannesburg, Transvaal, South Africa.2 He graduated from University of Witwatersrand, Johannesburg, Transvaal, South Africa, with a Bachelor of Commerce (B.Com.).2 He graduated from University of Witwatersrand, Johannesburg, Transvaal, South Africa, with a Bachelor of Law (LL.B.).2 He was admitted to Johannesburg bar in 1956 entitled to practice as a Solicitor.2 He was a human rights lawyer between 1958 and 1965.2 He was admitted to South Africa bar in 1962.2 He was director and secretary of Abbey Life Assurance Company between 1965 and 1970.2 He was director and managing director of Allied Dunbar Life Assurance Company between 1971 and 1991.2 He was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1999.1 He was created Baron Joffe, of Liddington in the County of Wiltshire [U.K. Life Peer] on 16 February 2000.1

Children of Joel Goodman Joffe, Baron Joffe and Vanetta Pretorius

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2099. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]


John Mackie, Baron John-Mackie1

M, #191466, b. 24 November 1909, d. 26 May 1994
Last Edited=22 Aug 2010
     John Mackie, Baron John-Mackie was born on 24 November 1909.2 He was the son of Maitland Mackie and Mary Ann Yull.2 He married Jeannie Inglis Milne in 1934.2 He died on 26 May 1994 at age 84.1
     He was educated at Aberdeen Grammar School, Aberdeen, Aberdeenshire, Scotland.2 He was educated at North of Scotland College of Agriculture, Scotland.2 He was chairman of Glentworth Scottish Farms Ltd between 1947 and 1968.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Enfield East between 1959 and February 1974.2 He was Joint Parliamentary Secretary, Ministry of Agriculture between 1964 and 1970.2 He wrote the book Land Nationalisation.2 He was chairman of the Forestry Commission between 1976 and 1979.2 He was created Baron John-Mackie, of Nazeing in the County of Essex [U.K. Life Peer] on 18 May 1981.1


Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S1605] J.N. Houterman, "re: Crosby Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 6 February 2006. Hereinafter cited as "re: Crosby Family."

Charles Collier Johnston, Baron Johnston of Rockport1

M, #191467, b. 4 March 1915, d. 5 June 2002
Last Edited=3 Jul 2007
     Charles Collier Johnston, Baron Johnston of Rockport was born on 4 March 1915.2 He was the son of Captain Charles Moore Johnston and Muriel Florence Edmeston Mellon.3 He married, firstly, Audrey Boyes Monk, daughter of Edgar Monk, on 15 June 1939.2 He and Audrey Boyes Monk were divorced in 1979.2 He married, secondly, Yvonne Marley, daughter of Reginald Marley, on 1 September 1981.2 He died on 5 June 2002 at age 87.2
     He was educated at Tonbridge School, Tonbridge, Kent, England.2 He fought in the Second World War.3 He gained the rank of Major in 1945 in the service of the Royal Artillery.2 He was decorated with the award of the Territorial Decoration (T.D.).1 He was managing director of Standex International between 1948 and 1976.2 He was invested as a Knight Bachelor in 1973.3 He was Joint Honorary Treasurer of the Conservative Party between 1984 and 1987.2 He was created Baron Johnston of Rockport, of Caversham in the Royal County of Berkshire [U.K. Life Peer] on 30 March 1987.1

Children of Charles Collier Johnston, Baron Johnston of Rockport and Audrey Boyes Monk

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S8] BP1999 volume 2, page 1547. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S8] BP1999. [S8]

Stephen Barry Jones, Baron Jones1

M, #191468, b. 26 June 1937
Last Edited=22 Aug 2010
     Stephen Barry Jones, Baron Jones was born on 26 June 1937.2 He is the son of Stephen Jones and Grace (?).2 He married Janet Davies.2
     He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Flint East between 1970 and 1983.2 He held the office of Parliamentary Under-Secretary of State for Wales between 1974 and 1979.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Alyn and Deeside in 1983.2 He was created Baron Jones, of Deeside in the County of Clwyd [U.K. Life Peer] on 6 July 2001.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S1605] J.N. Houterman, "re: Crosby Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 6 February 2006. Hereinafter cited as "re: Crosby Family."

Edward Thompson1

M, #191469
Last Edited=14 May 2006
     Edward Thompson married Arabella Dunch, daughter of Edmund Dunch and Elizabeth Godfrey.1
     He lived at Marsden, Yorkshire, England.1

Child of Edward Thompson and Arabella Dunch

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 437. Hereinafter cited as The Complete Peerage.

Thomas Michael Jopling, Baron Jopling1

M, #191470, b. 10 December 1930
Last Edited=17 Mar 2013
Michael and Gail Jopling2
     Thomas Michael Jopling, Baron Jopling was born on 10 December 1930.3 He is the son of Mark Bellerby Jopling and Lilian Mary Fletcher.3,4 He married Hilary Gail Dickinson, daughter of Ernest C. Dickinson and Nancy Neal, in 1958.4
      Thomas Michael Jopling, Baron Jopling usually went by his middle name of Michael.1 He was educated at Cheltenham College, Cheltenham, Gloucestershire, England.3 He graduated from Newcastle University, Newcastle-upon-Tyne, Northumberland, England, with a Bachelor of Science, Agriculture (B.Sc.Agric.).3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Westmorland between 1964 and 1983.3 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1979.3 He held the office of Minister of Agriculture, Fisheries and Food between 1983 and 1987.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Westmorland and Lonsdale between 1983 and 1997.3 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of Cumbria between 1991 and 1997.1,4 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) of North Yorkshire in 1997.4 He was created Baron Jopling, of Ainderby Quernhow in the County of North Yorkshire [U.K. Life Peer] on 5 June 1997.1

Children of Thomas Michael Jopling, Baron Jopling and Hilary Gail Dickinson

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S1605] J.N. Houterman, "re: Crosby Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 6 February 2006. Hereinafter cited as "re: Crosby Family."
  4. [S37] BP2003 volume 2, page 2115. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]