Sophie Steuart-Corry1

M, #513561, b. 1993
Last Edited=16 Nov 2014
     Sophie Steuart-Corry was born in 1993.1 He is the son of Maurice Charles Steuart-Corry and Hon. Juliet Elisabeth Richards.2

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2708. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Emma Steuart-Corry1

F, #513562, b. 1993
Last Edited=16 Nov 2014
     Emma Steuart-Corry was born in 1993.1 She is the daughter of Maurice Charles Steuart-Corry and Hon. Juliet Elisabeth Richards.2

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2708. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Katie Mary Steuart-Corry1

F, #513563, b. 22 February 1996
Last Edited=12 Sep 2011
     Katie Mary Steuart-Corry was born on 22 February 1996.1 She is the daughter of Maurice Charles Steuart-Corry and Hon. Juliet Elisabeth Richards.2

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2708. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

William Richards1

M, #513564
Last Edited=16 Nov 2014
     William Richards lived at Bristol, Gloucestershire, England.1

Children of William Richards

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2708. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Arthur Frederick Richards, 1st Baron Milverton1

M, #513565, b. 21 February 1885, d. 27 October 1978
Last Edited=16 Nov 2014
     Arthur Frederick Richards, 1st Baron Milverton was born on 21 February 1885.1 He was the son of William Richards.2 He married Noelle Benda Whitehead, daughter of Charles Basil Whitehead, on 6 September 1927.1 He died on 27 October 1978 at age 93.1
     He was educated at Clifton College, Clifton, Bristol, Gloucestershire, England.1 He graduated from Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1907 with a Bachelor of Arts (B.A.)1 He was with the Malayan Civil Service in 1908.1 He was Acting 1st Assistant Colonel Secretary Straits Settlements in 1921.1 He was Acting Under-Secretary, Federated Malay States in 1926.1 He was Under-Secretary, Federated Malay States between 1927 and 1929.1 He was Acting General Advisor, Johore between 1929 and 1930.1 He held the office of Governor of Northern Borneo between 1930 and 1933.1 He was appointed Companion, Order of St. Michael and St. George (C.M.G.) in 1933.1 He held the office of Governor and Commander-in-Chief of Gambia between 1933 and 1936.1 He was appointed Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.) in 1935.1 He held the office of Governor and Commander-in-Chief of Fiji between 1936 and 1938.1 He held the office of High Commissioner of the Western Pacific between 1936 and 1938.1 He held the office of Captain-General and Governor-in-Chief of Jamaica between 1938 and 1943.1 He was appointed Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.) in 1942.1 He held the office of Governor and Commander-in-Chief of Nigeria between 1943 and 1947.1 He was created 1st Baron Richards, of Helperby Hall, Helperby, co. York [U.K.] on 10 October 1947.1 He was appointed Knight, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (K.St.J.)1 He graduated from Christ Church, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, in 1950 with a Master of Arts (M.A.)1 He was awarded the U.S. Medal of Freedom with Silver Palm.1

Children of Arthur Frederick Richards, 1st Baron Milverton and Noelle Benda Whitehead

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2708. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]


Charles Basil Whitehead1

M, #513566
Last Edited=16 Nov 2014
     Charles Basil Whitehead lived at Torquay, Devon, England.1

Child of Charles Basil Whitehead

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2708. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Noelle Benda Whitehead1

F, #513567
Last Edited=16 Nov 2014
     Noelle Benda Whitehead is the daughter of Charles Basil Whitehead.2 She married Arthur Frederick Richards, 1st Baron Milverton, son of William Richards, on 6 September 1927.1
     She was appointed Commander, Most Venerable Order of the Hospital of St. John of Jerusalem (C.St.J.)1 Noelle Benda Whitehead usually went by her middle name of Benda.1 From 6 September 1927, her married name became Richards. After her marriage, Noelle Benda Whitehead was styled as Lady Milverton on 10 October 1947. She lived in 2003 at Flete, Ermington, Devon, EnglandG.1

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2708. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Herbert William B. Harrison1

M, #513568, b. 1866
Last Edited=10 Jan 2012
     Herbert William B. Harrison was born in 1866 at Hentland, Herefordshire, EnglandG.1 He was the son of Lt.-Gen. Broadley Harrison and Julia Henrietta Erskine.1

Citations

  1. [S4567] Bill Norton, "re: Pitman Family," e-mail message to Darryl Roger LUNDY (101053), 6 April 2010 and 19 April 2011. Hereinafter cited as "re: Pitman Family."

Hon. Michael Hugh Richards1

M, #513569, b. 1 August 1936
Last Edited=16 Nov 2014
     Hon. Michael Hugh Richards was born on 1 August 1936.1 He is the son of Arthur Frederick Richards, 1st Baron Milverton and Noelle Benda Whitehead.2 He married Edna Leonie B. Stevenie, daughter of Colonel Leo Stevenie, on 18 August 1960.1
     He was educated at Ridley College, Ontario, Canada.1 He was educated at Clifton College, Clifton, Bristol, Gloucestershire, England.1 He gained the rank of Captain in the Rifle Brigade.1 He was educated at Royal Military Academy, Sandhurst, Berkshire, England.1 He fought in the Malayan Emergency in 1957, where he was mentioned in despatches.1 He was member of U.N. Congo Force between 1962 and 1965.1 He was managing director of Imperial Tobacco Company, Nigeria in 1965.1 He was managing director of Philip Morris Nigeria Ltd between 1972 and 1977.1 He was director of Africa Carreras Rothmans Ltd between 1978 and 1982.1 He was managing director of Murray Sons & Company between 1982 and 1987.1 He was personnel director of Rothmans International Tobacco between 1987 and 1993.1 He was managing director of Rothmans of Pall Mall (NZ) Ltd in 1993.1 He lived in 2003 at Lovelynch House, Middleton Stoney Road, Bicester, Oxfordshire, EnglandG.1

Child of Hon. Michael Hugh Richards and Edna Leonie B. Stevenie

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2708. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]

Colonel Leo Stevenie1

M, #513570
Last Edited=16 Nov 2014
     Colonel Leo Stevenie was appointed Officer, Order of the British Empire (O.B.E.)1 He was awarded the Military Cross (M.C.)1 He gained the rank of Colonel in the Indian Army.1

Child of Colonel Leo Stevenie

Citations

  1. [S37] BP2003 volume 2, page 2708. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  2. [S37] BP2003. [S37]