John Jackson Mackay, Baron Mackay of Ardbrecknish1

M, #191551, b. 15 November 1938, d. 21 February 2001
Last Edited=31 Dec 2007
     John Jackson Mackay, Baron Mackay of Ardbrecknish was born on 15 November 1938.2 He was the son of Jackson Mackay and Jean (?).3 He married Sheena Wagner, daughter of James Wagner, in 1961.2 He died on 21 February 2001 at age 62.1
     He graduated from University of Glasgow, Glasgow, Lanarkshire, ScotlandG, with a Bachelor of Science (B.Sc.)2 He graduated from University of Glasgow, Glasgow, Lanarkshire, ScotlandG, with a Diploma of Education (Dip.Ed.)2 He was Head of the Maths Department at Oban High School, Oban, Argyllshire, ScotlandG.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Argyll between 1979 and 1983.2 He held the office of Parliamentary Private Secretary in 1982, to the Secretary of State, Scotland.2 He held the office of Parliamentary Under-Secretary of State, Scottish Office between 1982 and 1987.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Argyll and Bute between 1983 and 1987.2 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) for Glasgow.2 He was Justice of the Peace (J.P.) for Glasgow.2 He was created Baron Mackay of Ardbrecknish, of Tayvallich in the District of Argyll and Bute [U.K. Life Peer] on 26 June 1991.1 He held the office of Lord-in-Waiting between 1993 and 1994.2 He held the office of Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Transport in 1994.2 He held the office of Minister of State, Social Security between 1994 and 1997.2 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) in 1996.2 He lived in 1999 at Innishail, 51 Springkell Drive, Pollockshields, Glasgow, Lanarkshire, ScotlandG.2

Children of John Jackson Mackay, Baron Mackay of Ardbrecknish and Sheena Wagner

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S8] BP1999 volume 2, page 1804. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S8] BP1999. [S8]

James Peter Hymers Mackay, Baron Mackay of Clashfern1

M, #191552, b. 2 July 1927
Last Edited=13 Jul 2014
     James Peter Hymers Mackay, Baron Mackay of Clashfern was born on 2 July 1927.2 He is the son of James Mackay and Janet Hymers.2 He married Elizabeth Gunn Hymers Manson, daughter of D. D. Manson, in 1958.2
     He was educated at George Heriot's School, Edinburgh, Midlothian, Scotland.2 He graduated from Edinburgh University, Edinburgh, Midlothian, Scotland, in 1948 with a Master of Arts (M.A.)2 He was a lecturer between 1948 and 1950 at St. Andrew's University, St. Andrews, Fife, Scotland.2 He graduated from Trinity College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1952 with a Bachelor of Arts (B.A.)2 He was a practising Advocate in 1955.2 He graduated from Edinburgh University, Edinburgh, Midlothian, Scotland, in 1955 with a Bachelor of Laws (LL.B.)2 He was appointed Queen's Counsel (Q.C.) in 1965.1 He held the office of Sheriff Principal of Renfrew and Argyll between 1972 and 1974.2 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) in 1979.2 He held the office of Lord-Advocate [Scotland] between 1979 and 1984.2 He was created Baron Mackay of Clashfern, of Eddrachillis in the District of Sutherland [U.K. Life Peer] on 6 July 1979.1 He held the office of Lord of Session between 1984 and 1985.2 He held the office of Lord of Appeal in Ordinary between 1985 and 1987.2 He held the office of Lord Chancellor between 1987 and 1997.2 He was appointed Fellow, Royal Society of Edinburgh (F.R.S.E.) in 1989.1 He held the office of Chancellor of Heriot-Watt University in 1991.2 He was appointed Knight, Order of the Thistle (K.T.) in 1997.1

Children of James Peter Hymers Mackay, Baron Mackay of Clashfern and Elizabeth Gunn Hymers Manson

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2499. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Donald Sage Mackay, Baron Mackay of Drumadoon1

M, #191553, b. 30 January 1946
Last Edited=20 Jul 2014
     Donald Sage Mackay, Baron Mackay of Drumadoon was born on 30 January 1946.2 He is the son of Reverend Donald George Mackintosh Mackay and Jean Margaret McCaskie.2 He married Lesley Ann Waugh, daughter of Edward Waugh, on 5 April 1979.2
     He was educated at George Watson's College, Edinburgh, Midlothian, Scotland.2 He graduated from Edinburgh University, Edinburgh, Midlothian, Scotland, in 1966 with a Bachelor of Laws (LL.B.)2 He graduated from Edinburgh University, Edinburgh, Midlothian, Scotland, in 1968 with a Master of Laws (LL.M.)2 He graduated from University of Virginia, Charlottesville, Virginia, U.S.A., in 1969 with a Master of Laws (LL.M.)2 He was a law apprentice between 1969 and 1971.2 He was a practising solicitor with Allan McDougall & Company between 1971 and 1976.2 He was a practising Advocate in 1976.2 He held the office of Advocate depute between 1982 and 1985.2 He was appointed Queen's Counsel (Q.C.) [Scotland] in 1987.1 He held the office of Solicitor-General [Scotalnd] in 1995.2 He held the office of Lord Advocate between 1995 and 1997.2 He was created Baron Mackay of Drumadoon, of Blackwaterfoot in the District of Cunninghame [U.K. Life Peer] on 13 December 1995.1 He was appointed Privy Counsellor (P.C.) in 1996.2

Children of Donald Sage Mackay, Baron Mackay of Drumadoon and Lesley Ann Waugh

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2499. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Hector Uisdean MacKenzie, Baron MacKenzie of Culkein1

M, #191554, b. 25 February 1940
Last Edited=20 Jul 2014
     Hector Uisdean MacKenzie, Baron MacKenzie of Culkein was born on 25 February 1940.2 He is the son of George MacKenzie and Williamina Budge Sutherland.2 He married Anna Morrison in 1961.2 He and Anna Morrison were divorced.2
     He was educated at Nicholson Institute, Stornaway, Great Bernera Island, Scotland.2 He was educated at Portree High School, Isle of Skye, Scotland.2 He was assistant lighthouse keeper between 1961 and 1964.2 He was educated at Levendale School of Nursing, Glasgow, Lanarkshire, Scotland.2 He was Staff Nurse between 1966 and 1969 at West Cumberland Hospital, Cheshire, England.2 He was Assistant Regional Secretary, COHSE in 1969.2 He was Regional Secretary, York and East Midlands, COHSE between 1970 and 1974.2 He was National Officer, COHSE between 1974 and 1983.2 He was registered as a Registered Midwife Nurse (R.M.N.)2 He was registered as a Registered General Nurse (R.G.N.)2 He was Assistant General Secretary, COHSE between 1983 and 1987.2 He was General Secretary, COHSE between 1987 and 1993.2 He was Assistant General Secretary, UNISON between 1993 and 2000.2 He was President of the Trades Union Council between 1998 and 1999.2 He was created Baron MacKenzie of Culkein, of Assynt in Highland [U.K. Life Peer] on 4 August 1999.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2503. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Brian Mackenzie, Baron Mackenzie of Framwellgate1

M, #191555, b. 21 March 1943
Last Edited=20 Jul 2014
     Brian Mackenzie, Baron Mackenzie of Framwellgate was born on 21 March 1943.2 He is the son of Frederick George Mackenzie and Lucy Ward.2 He married Jean Seed, daughter of James Seed, in 1965.2
     He was educated at Eastbourne School, Darlington, County Durham, England.2 He was Constable with the Durham Constabulary in 1963.2 He graduated from London University, London, England, with a Bachelor of Laws (LL.B.)2 He was educated at FBI National Academy, Quantico, Virginia, U.S.A.2 He was Sergeant in 1970.2 He was Detective Inspector and Head of Durham Drug Squad in 1976.2 He was Chief Inspector and Head of Crime Computer Unit in 1979.2 He was Territorial Commander Superintendent in 1983.2 He was Divisional Commander Chief Superintendent between 1989 and 1998.2 He was appointed Officer, Order of the British Empire (O.B.E.) in 1998.1 He was created Baron Mackenzie of Framwellgate, of Durham in the County of Durham [U.K. Life Peer] on 17 July 1998.1

Children of Brian Mackenzie, Baron Mackenzie of Framwellgate and Jean Seed

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2503. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]


Alexander John Mackenzie Stuart, Baron Mackenzie-Stuart1

M, #191556, b. 18 November 1924, d. 1 April 2000
Last Edited=11 Jul 2007
     Alexander John Mackenzie Stuart, Baron Mackenzie-Stuart was born on 18 November 1924.2 He was the son of Alexander Mackenzie Stuart and Amy Margaret Dean.3 He married Anne Burtholme Millar, daughter of John Sidney Lawrence Millar, in 1952.2 He died on 1 April 2000 at age 75.1
     He was educated at Fettes School, Edinburgh, Midlothian, ScotlandG.2 He fought in the Second World War between 1942 and 1947, with the Royal Engineers.2 He gained the rank of Temporary Captain in 1946 in the Royal Engineers.2 He graduated from Sidney Sussex College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, EnglandG, in 1949 with a Bachelor of Arts (B.A.)2 He graduated from University of Edinburgh, Edinburgh, Midlothian, ScotlandG, in 1951 with a Bachelor of Laws (LL.B.)2 He was admitted to Scots Bar in 1951 entitled to practise as a Advocate.3 He was Standing Junior Counsel with the Scottish Home Department between 1956 and 1957.2 He was Standing Junior Counsel with the Inland Revenue Scotland between 1957 and 1963.2 He was appointed Queen's Counsel (Q.C.) [Scotland] in 1963.2 He was Keeper of the Advocates Library between 1970 and 1972.2 He was Sheriff Principal of Aberdeen, Kincardine and Banff between 1971 and 1972.2 He held the office of Lord of Session in 1972.2 He was Judge of the Court of Justice, Eurpoean Community between 1972 and 1984.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of University (D.U.) by Stirling University, Stirling, Stirlingshire, ScotlandG, in 1973.2 He wrote the book author: Hamlyn Lectures: The European Communities and the Rule of Law, published 1977.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Exeter University, Exeter, Devon, EnglandG, in 1978.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by University of Edinburgh, Edinburgh, Midlothian, ScotlandG, in 1978.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by University of Aberdeen, Aberdeen, Aberdeenshire, ScotlandG, in 1983.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Birmingham University, Birmingham, Warwickshire, EnglandG, in 1986.2 He was awarded the honorary degree of Doctor of Law (LL.D.) by Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, EnglandG, in 1987.2 He was awarded the Grand Cross, Crown of Oak of Luxembourg in 1988.2 He was awarded the Prix Bech in 1989.2 He wrote the book A French King at Holyrood, published 1995.2 He was created Baron Mackenzie-Stuart, of Dean in the District of the City of Edinburgh [U.K. Life Peer] on 19 October 1998.1 He lived in 1999 at 7 Randolph Cliff, Edinburgh, Midlothian, ScotlandG.2

Children of Alexander John Mackenzie Stuart, Baron Mackenzie-Stuart and Anne Burtholme Millar



Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S8] BP1999 volume 2, page 1809. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  3. [S8] BP1999. [S8]

George Yull Mackie, Baron Mackie of Benshie1

M, #191557, b. 10 July 1919, d. 17 February 2015
Last Edited=12 Sep 2015
     George Yull Mackie, Baron Mackie of Benshie was born on 10 July 1919.2 He was the son of Maitland Mackie and Mary Ann Yull.2 He married, firstly, Lindsay Lyall Sharp, daughter of Alexander Sharp and Isobelle Sharp, in 1944.2 He married, secondly, Jacqueline Rauch, daughter of Colonel Marcel Rauch, on 22 April 1988.2 He died on 17 February 2015 at age 95 at Dundee, Angus, Scotland.3
     He was educated at Aberdeen Grammar School, Aberdeen, Aberdeenshire, ScotlandG.2 He was educated at Aberdeen University, Aberdeen, Aberdeenshire, Scotland.2 He fought in the Second World War, in RAF Command Command.2 He was awarded the Distinguished Flying Cross (D.F.C.) in 1944.1 He was awarded the Distinguished Service Order (D.S.O.) in 1944.1 He was a farmer between 1945 and 1989 at Kirriemuir, Scotland.2 He wrote the book Policy for Scottish Agriculture, published 1963.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Liberal) for Caithness and Sutherland between 1964 and 1966.2 He was appointed Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1971.1 He was created Baron Mackie of Benshie, of Kirriemuir in the County of Angus [U.K. Life Peer] on 10 May 1974.1 He was president of the Scottish Liberal Party between 1983 and 1988.2

Children of George Yull Mackie, Baron Mackie of Benshie and Lindsay Lyall Sharp

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2507. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S466] Notices, The Telegraph, London, UK. Hereinafter cited as The Telegraph.

Ian Charter MacLaurin, Baron MacLaurin of Knebworth1

M, #191558, b. 30 March 1937
Last Edited=20 Aug 2014
     Ian Charter MacLaurin, Baron MacLaurin of Knebworth was born on 30 March 1937.2 He is the son of Arthur George MacLaurin and Evelina Florence Bott.2 He married Ann Margaret Collar, daughter of Edgar Ralph Collar, on 25 March 1960.2
     He was educated at Malvern College, Malvern, Worcestershire, England.2 He gained the rank of officer between 1956 and 1958 in the Royal Air Force.2 He was with Tescos between 1959 and 1985.2 He was mananging director of Tescos between 1973 and 1985.2 He was chairman of Tescos between 1985 and 1997.2 He was appointed Fellow, Royal Society of Arts (F.R.S.A.) in 1986.2 He was director of Guiness plc between 1986 and 1995.2 He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.) for Hertfordshire in 1992.1 He was created Baron MacLaurin of Knebworth, of Knebworth in the County of Hertfordshire [U.K. Life Peer] on 18 October 1996.1

Children of Ian Charter MacLaurin, Baron MacLaurin of Knebworth and Ann Margaret Collar

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2522. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Charles Hector Fitzroy MacLean, Baron Maclean1

M, #191559, b. 5 May 1916, d. 8 February 1990
Last Edited=21 Aug 2014
     Charles Hector Fitzroy MacLean, Baron Maclean was born on 5 May 1916.2 He was the son of Major Hector Fitzroy Maclean and Winifred Joan Wilding.3 He married Joan Elizabeth Mann, daughter of Francis Thomas Mann and Enid Agnes Tilney, on 7 June 1941.2 He died on 8 February 1990 at age 73.1
     He was educated at Canford School, Wimborne, Dorset, EnglandG.2 He succeeded as the 11th Baronet MacLean, of Morven, co. Argyll [N.S., 1631] on 22 November 1936.4 He fought in the Second World War, where he was mentioned in despatches.2 He held the office of Lord-Lieutenant of Argyllshire between 1954 and 1990.2 He held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Argyllshire in 1955.2 He was appointed Knight Commander, Order of the British Empire (K.B.E.) in 1967.2 He was appointed Knight, Order of the Thistle (K.T.) in 1969.2 He was Brigadier, Royal Company of Archers.3 He was appointed Knight Grand Cross, Royal Victorian Order (G.C.V.O.) in 1971.2 He held the office of Lord Chamberlain between 1971 and 1990.2 He was created Baron Maclean, of Duart and Morvern in the County of Argyll [U.K. Life Peer] on 9 February 1971.1 He was awarded the Grand Cross, Order of Dannebrog in 1974.3 He was appointed Privy Counsellor (P.C.)2

Children of Charles Hector Fitzroy MacLean, Baron Maclean and Joan Elizabeth Mann

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 2, page 2525. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]
  4. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 127. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.

Edward Burnell1

M, #191560, d. 23 September 1415
Last Edited=14 May 2006
     Edward Burnell was the son of Sir Hugh Burnell, 2nd Lord Burnell.1 He married, firstly, Alienore Strange.1 He married, secondly, Elizabeth de la Pole, daughter of Michael de la Pole, 2nd Earl of Suffolk and Katherine de Stafford.1 He died on 23 September 1415 at Harfleur, FranceG, from disease.1
     He fought in the Siege of Harfleur in September 1415.2

Children of Edward Burnell

Citations

  1. [S6] G.E. Cokayne; with Vicary Gibbs, H.A. Doubleday, Geoffrey H. White, Duncan Warrand and Lord Howard de Walden, editors, The Complete Peerage of England, Scotland, Ireland, Great Britain and the United Kingdom, Extant, Extinct or Dormant, new ed., 13 volumes in 14 (1910-1959; reprint in 6 volumes, Gloucester, U.K.: Alan Sutton Publishing, 2000), volume II, page 435. Hereinafter cited as The Complete Peerage.
  2. [S2] Peter W. Hammond, editor, The Complete Peerage or a History of the House of Lords and All its Members From the Earliest Times, Volume XIV: Addenda & Corrigenda (Stroud, Gloucestershire, U.K.: Sutton Publishing, 1998), page 126. Hereinafter cited as The Complete Peerage, Volume XIV.