Victor Ferrier Noel-Paton, Baron Ferrier1

M, #191251, d. 4 June 1992
Last Edited=28 Oct 2013
     Victor Ferrier Noel-Paton, Baron Ferrier died on 4 June 1992.1
     He held the office of Deputy Lieutenant (D.L.)1 He was awarded the Territorial Decoration (T.D.)2 He was awarded the Efficiency Decoration (E.D.)1 He was created Baron Ferrier, of Culter in the County of Lanarkshire [U.K. Life Peer] on 24 September 1958.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1410. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

John David Elliott Fieldhouse, Baron Fieldhouse1

M, #191252, b. 12 February 1928, d. February 1992
Last Edited=23 Nov 2013
     John David Elliott Fieldhouse, Baron Fieldhouse was born on 12 February 1928.2 He was the son of Sir Harold Fieldhouse.2 He married Margaret Ellen Cull, daughter of David Dorrington Cull, in 1953.2 He died in February 1992.
     He was educated at Royal Naval College, Darmouth, Devon, England.2 He was appointed Knight Commander, Order of the Bath (K.C.B.) in 1980.2 He was appointed Knight Grand Cross, Order of the Bath (G.C.B.) in 1980.1 He was appointed Knight Grand Cross, Order of the British Empire (G.B.E.) in 1982.1 He held the office of First Sea Lord in December 1982.1 He gained the rank of Admiral of the Fleet in August 1985.2 He was created Baron Fieldhouse, of Gosport in the County of Hampshire [U.K. Life Peer] on 26 February 1990.1

Children of John David Elliott Fieldhouse, Baron Fieldhouse and Margaret Ellen Cull

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S466] Notices, The Telegraph, London, UK. Hereinafter cited as The Telegraph.

David Geoffrey Nigel Filkin, Baron Filkin1

M, #191253, b. 1 July 1944
Last Edited=15 Aug 2010
     David Geoffrey Nigel Filkin, Baron Filkin was born on 1 July 1944.2 He is the son of Donald Geoffrey Filkin and Winifred Underwood.2 He married Elizabeth Tompkins in 1974.2 He and Elizabeth Tompkins were divorced in 1994.2
     He was educated at King Edward VII School, Birmingham, Warwickshire, EnglandG.2 He graduated from Clare College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, EnglandG, with a Master of Arts (M.A.)2 He graduated from Manchester University, Manchester, Lancashire, EnglandG, with a Diploma of Town Planning.2 He was a planner with Redditch Development Coproration between 1969 and 1972.2 He was manager with Brent Housing Aid Centre between 1972 and 1975.2 He was Deputy Chief Executive of Merseyside Improved Houses between 1975 and 1979.2 He was Chief Executive of Reading Borough Council between 1988 and 1991.2 He was appointed Commander, Order of the British Empire (C.B.E.) in 1997.1 He was created Baron Filkin, of Pimlico in the City of Westminster [U.K. Life Peer] on 29 July 1999.1

Children of David Geoffrey Nigel Filkin, Baron Filkin and Elizabeth Tompkins

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1430. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Professor Ilora Gillian Downman, Baroness Finlay of Llandaff1

F, #191254, b. 23 February 1949
Last Edited=18 Aug 2010
     Professor Ilora Gillian Downman, Baroness Finlay of Llandaff was born on 23 February 1949.2 She is the daughter of Charles Beaumont Benoy Downman and Thaïs Helèna Barakan.2 She married Andrew Yule Finlay in 1972.2
     She was educated at Wimbledon High School, Wimbledon, London, EnglandG.2 She was educated at St. Mary's Hospital, Kensington, London, EnglandG.2 She graduated from University of London, Kensington, London, EnglandG, in 1972 with a Bachelor of Surgery (B.S.)2 She graduated from University of London, London, EnglandG, in 1972 with a Bachelor of Medicine (M.B.)2 From 1972, her married name became Finlay.2 She graduated in 1974 with a Diploma of Obstretics.2 She graduated in 1975 with a Diploma of Children's Health.2 She was registered as a Member, Royal College of Surgeons (M.R.C.S.)2 She was a general practitioner between 1981 and 1986.2 She was appointed Fellow, Royal College of General Practitioners (F.R.C.G.P.) in 1992.2 She was editor of Palliative Care Today.2 She was appointed Fellow, Royal College of Physicians, London (F.R.C.P.) in 1999.2 She was editor of Medical Humantities in 2001.2 She was created Baroness Finlay of Llandaff, of Llandaff in the County of South Glamorgan [U.K. Life Peer] on 28 June 2001.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1431. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Geoffrey Finsberg, Baron Finsberg1

M, #191255
Last Edited=14 May 2006
     Geoffrey Finsberg, Baron Finsberg was appointed Member, Order of the British Empire (M.B.E.)1 He was created Baron Finsberg, of Hampstead in the London Borough of Camden [U.K. Life Peer] on 27 June 1992.1 In October 1996 (an unknown value).1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.


Samuel Fisher, Baron Fisher of Camden1

M, #191256
Last Edited=14 May 2006
     Samuel Fisher, Baron Fisher of Camden was given the name of Samuel Fishtenberg at birth.1 He was created Baron Fisher of Camden, of Camden in Greater London [U.K. Life Peer] on 19 June 1974.1 In December 1979 (an unknown value).1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Rt. Rev. and Rt. Hon. Geoffrey Francis Fisher, Baron Fisher of Lambeth1

M, #191257, b. 5 May 1887, d. 15 October 1972
Last Edited=27 Feb 2009
Rt Rev & Rt Hon Geoffrey Fisher and his wife Rosamond2
     Rt. Rev. and Rt. Hon. Geoffrey Francis Fisher, Baron Fisher of Lambeth was born on 5 May 1887.3 He married Rosamond Chevallier Forman, daughter of Reverend Arthur Francis Emilius Forman, on 12 April 1917.3 He died on 15 October 1972 at age 85.1
     He was appointed Privy Counsellor (P.C.) on 27 October 1939.3 He held the office of Archbishop of Canterbury between 1945 and 1961.3 He was awarded the Royal Victorian Chain in 1949.3 He was appointed Knight Grand Cross, Royal Victorian Order (G.C.V.O.) in 1953.3 He was created Baron Fisher of Lambeth, of Lambeth in the County of London [U.K. Life Peer] on 2 June 1961.1

Children of Rt. Rev. and Rt. Hon. Geoffrey Francis Fisher, Baron Fisher of Lambeth and Rosamond Chevallier Forman

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S34] BP1970 page 1012. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S34]
  4. [S466] Notices, The Telegraph, London, UK, 15 April 2005. Hereinafter cited as The Telegraph.
  5. [S47] BIFR1976 page 707. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S47]

Doris Mary Gertrude Satchwell, Baroness Fisher of Rednal1

F, #191258, b. 13 September 1919, d. 18 December 2005
Last Edited=19 Aug 2010
     Doris Mary Gertrude Satchwell, Baroness Fisher of Rednal was born on 13 September 1919.2 She was the daughter of Frederick James Satchwell.2 She married Joseph Fisher in 1939.2 She died on 18 December 2005 at age 86.1
     She was educated at Tinker's Farm Girls' School.2 She was educated at Fircroft College.2 She was educated at Bournville Day Continuation College.2 From 1939, her married name became Fisher.1 She held the office of Member of the Birmingham City Council between 1952 and 1974.2 She held the office of Justice of the Peace (J.P.) for Birmingham in 1961.2 She held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Ladywood between 1970 and 1974.2 She was created Baroness Fisher of Rednal, of Rednal in the City of Birmingham [U.K. Life Peer] on 2 July 1974.1 She held the office of Member of the European Parliament (M.E.P.) between 1975 and 1981.2

Children of Doris Mary Gertrude Satchwell, Baroness Fisher of Rednal and Joseph Fisher

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 1433. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

William Geoffrey Fiske, Baron Fiske1

M, #191259
Last Edited=14 May 2006
     William Geoffrey Fiske, Baron Fiske held the office of Deputy Lieutenant (D.L.)1 He was appointed Officer, Order of the British Empire (O.B.E.)1 He was created Baron Fiske, of Brent in Greater London [U.K. Life Peer] on 18 September 967.1 In January 1975 (an unknown value).1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.

Gerard Fitt, Baron Fitt1

M, #191260, b. 9 April 1926, d. 26 August 2005
Last Edited=14 Oct 2011
Gerald Fitt, Baron Fitt 2
     Gerard Fitt, Baron Fitt was born on 9 April 1926 at Union Workhouse, 51 Lisburn Road, Belfast, County Antrim, IrelandG.3,4 He was the son of George Patrick Fitt and Mary Ann Murphy.3 He married Susan Gertrude Anne Doherty in 1947.3 He died on 26 August 2005 at age 79.1
     He was adopted by George Patrick Fitt and Mary Ann Murphy circa 1927.4 He was educated at Christian Brothers School, Belfast, County Antrim, IrelandG.3 He was in the Merchant Navy between 1941 and 1953.3 He held the office of Member of the Belfast Corporation Council between 1958 and 1981.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for Belfast, Dock Division [Northern Ireland] between 1962 and 1972.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) for West Belfast [Northern Ireland] between 1966 and 1983.3 He was created Baron Fitt, of Bell's Hill in the County of Down [U.K. Life Peer] on 14 October 1983.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 1434. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S4567] Bill Norton, "re: Pitman Family," e-mail message to Darryl Roger LUNDY (101053), 6 April 2010 and 19 April 2011. Hereinafter cited as "re: Pitman Family."