Michael Francis Lovell Cocks, Baron Cocks of Hartcliffe1

M, #191141, b. 19 August 1929, d. March 2001
Last Edited=23 Jun 2007
     Michael Francis Lovell Cocks, Baron Cocks of Hartcliffe was born on 19 August 1929.2 He was the son of Dr. Harry F. Lovell Cocks.2 He married, firstly, Janet Macfarlane in 1954.2 He married, secondly, Valerie Davis in 1979.2 He died in March 2001 at age 71.2
     He was educated at Bristol University, Bristol, Gloucestershire, England.2 He was a lecturer in 1968 at Bristol Polytechnic, Bristol, Gloucestershire, England.2 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Labour) for Bristol South between 1970 and 1987.2 He held the office of Assistant Government Whip between 1974 and 1977.2 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1976.2 He held the office of Assistant Secretary to the Treasury between 1976 and 1979.2 He held the office of Government Chief Whip between 1976 and 1979.2 He held the office of Opposition Chief Whip between 1979 and 1985.2 He was created Baron Cocks of Hartcliffe, of Chinnor in the County of Oxfordshire [U.K. Life Peer] on 6 October 1987.1 He was vice-chairman of the Governors of the BBC in 1993.2 He had two sons and two daughters.2

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S8] BP1999 volume 1, page 619. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]

Sebastian Newbold Coe, Baron Coe1

M, #191142, b. 29 September 1956
Last Edited=10 Aug 2012
Sebastian Coe, Baron Coe 2
     Sebastian Newbold Coe, Baron Coe was born on 29 September 1956 at London, England.3 He is the son of Peter Newbold Coe and Tina Angela Lall.4 He married, firstly, Nicola Elliott, daughter of Roger Elliott, on 23 August 1990.3 He and Nicola Elliott were divorced in 2002.5 He married Carole Smith, daughter of Michael John Knight Smith, in 2011.5
     He graduated from Loughborough University of Technology, Loughborough, Leicestershire, England, with a Bachelor of Science (B.Sc.) Honours, Economics and Social History.3 He was decorated with the award of the Olympic Silver Medal (for the 800m) in 1980.3 He was decorated with the award of the Olympic Gold Medal (for the 1500m) in 1980.3 He wrote the book Running Free, published 1981, with David Miller.3 He was invested as a Member, Order of the British Empire (M.B.E.) in 1982.3 He wrote the book Running for Fitness, published 1983, with Peter Coe.3 He was decorated with the award of the Olympic Silver Medal (for the 800m) in 1984.3 He wrote the book The Olympians, published 1984, 2nd edition, with Nicholas Mason.3 He held the World Records at 800m, 1000m and Mile run.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Technology (D.Tech.) by Loughborough University of Technology, Loughborough, Leicestershire, England, in 1985.3 He was awarded the honorary degree of Doctor of Science (D.Sc.) by Hull University College, Hull, Yorkshire, England, in 1988.3 He was invested as a Officer, Order of the British Empire (O.B.E.) in 1990.3 He held the office of Member of Parliament (M.P.) (Conservative) for Falmouth and Camborne between 1992 and 1997.3 He held the office of Parliamentary Private Secretary between 1994 and 1995, to the Ministers of State for Defence and for the Armed Forces.3 He held the office of Parliamentary Private Secretary between 1995 and 1996, to the Deputy Prime Minister.3 He held the office of Government Whip of the House of Commons between 1996 and 1997.3 He held the office of Parliamentary Private Secretary between 1997 and 2001, to the Leader of the Opposition.3 He was a Sports Columnist for the Daily Telegraph in 2000.3 He was created Baron Coe, of Ranmore in the County of Surrey [U.K. Life Peer] on 16 May 2000.1

Children of Sebastian Newbold Coe, Baron Coe and Nicola Elliott

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S37] BP2003 volume 1, page 847. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  4. [S37] BP2003. [S37]
  5. [S3268] Hans Harmsen, "re: Chester Family," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 21 August 2008. Hereinafter cited as "re: Chester Family."

Most Rev. and Rt. Hon. Dr. Frederick Donald Coggan, Baron Coggan1

M, #191143, b. 9 October 1909, d. 17 May 2000
Last Edited=27 Jun 2007
Most Rev and Rt Rev Frederick Coggan2
     Most Rev. and Rt. Hon. Dr. Frederick Donald Coggan, Baron Coggan was born on 9 October 1909.3 He was the son of Cornish Arthur Coggan and Fannie Sarah Chubb.4 He married Jean Braithwaite Strain, daughter of Dr. William Loudon Strain, in 1935.3 He died on 17 May 2000 at age 90.1
      Most Rev. and Rt. Hon. Dr. Frederick Donald Coggan, Baron Coggan usually went by his middle name of Donald.1 He was educated at Merchant Taylors' School, London, England.3 He was Assistant Lecturer of Semitic Language and Literature between 1931 and 1934 at Manchester University, Manchester, Lancashire, England.3 He was the Curate between 1934 and 1937 at St. Mary's Church, Islington, London, England.3 He graduated from St. John's College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1935 with a Master of Arts (M.A.).3 He held the office of Professor of the New Testament between 1937 and 1944.3 He graduated from Wycliffe College, Toronto, Ontario, Canada, in 1941 with a Bachelor of Divinity (B.D.).3 He wrote the book A People's Heritage, published 1944.3 He was the Principal between 1944 and 1956 at London College of Divinity, London, England.3 He wrote the book The Ministry of the Word, published 1945.3 He wrote the book The Glory of God, published 1950.3 He held the office of Bishop of Bradford in 1956.3 He graduated from Lambeth University, London, England, in 1957 with a Doctor of Divinity (D.D.).3 He wrote the book Stewards of Grace, published 1958.3 He was invested as a Privy Counsellor (P.C.) in 1961.3 He held the office of Archbishop of York in 1961.3 He wrote the book Five Makers of the New Testament, published 1962.3 He held the office of Pro-Chancellor of York University between 1962 and 1974.3 He held the office of Pro-Chancellor of Hull University between 1968 and 1974.3 He wrote the book Sinews of Faith, published 1969.3 He wrote the book Word and World, published 1971.3 He held the office of Archbishop of Canterbury between 1974 and 1980.3 He wrote the book Convictions, published 1975.3 He was decorated with the award of the Royal Victorian Chain in 1980.3 He was created Baron Coggan, of Canterbury and Sissinghurst in the County of Kent [U.K. Life Peer] on 28 January 1980.1 He wrote the book Paul: Portrait of a Revolutionary, published 1984.3 He wrote the book The Sacrament of the Word, published 1987.3 He wrote the book Cuthbert Bardsley: Bishop, Evangelist, Pastor, published 1989.3 He wrote the book The Voice from the Cross, published 1993.3 He wrote the book The Servant Son, published 1995.3 He wrote the book A New Way for Preaching, published 1996.3 He wrote the book Meet Paul!, published 1997.3

Children of Most Rev. and Rt. Hon. Dr. Frederick Donald Coggan, Baron Coggan and Jean Braithwaite Strain



Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S8] BP1999 volume 1, page 621. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S8]
  4. [S8] BP1999. [S8]

Lewis Coleman Cohen, Baron Cohen of Brighton1

M, #191144, b. 28 March 1897, d. 21 October 1966
Last Edited=7 Nov 2008
Lewis Cohen, Baron Cohen of Brighton 2
     Lewis Coleman Cohen, Baron Cohen of Brighton was born on 28 March 1897.3 He was the son of Hyam Cohen and Esther Szapira.3 He married, firstly, Sonya Lawson, daughter of E. Lawson, on 20 September 1939.3 He and Sonya Lawson were divorced in 1952.3 He married, secondly, Renie Frieze, daughter of Simon Frieze, on 5 November 1961.3 He died on 21 October 1966 at age 69.3
     He was educated at Hastings Grammar School, Hastings, Sussex, England.3 He was educated at Brighton Grammar School, Brighton, Sussex, England.3 He was educated at École Moyenne de Saint-Giles, Brussels, Belgium.3 He was Secretary of the Brighton and Sussex Building Society in 1929.3 He held the office of Member of the Brighton Town Council in 1930.3 He was managing director of the Brighton and Sussex Building Society in 1933.3 He held the office of Mayor of Brighton between 1956 and 1957.3 He was chairman and managing director of the Alliance Building Society (formerly Brighton and Sussex Building Society) in 1959.3 He held the office of Alderman of Brighton in 1964.3 He was created Baron Cohen of Brighton, of Brighton in the County of Sussex [U.K. Life Peer] on 13 May 1965.1

Children of Lewis Coleman Cohen, Baron Cohen of Brighton and Sonya Lawson

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 79. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.
  4. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage, page 80.

Janet Neel, Baroness Cohen of Pimlico1

F, #191145, b. 4 July 1940
Last Edited=3 Sep 2007
     Janet Neel, Baroness Cohen of Pimlico was born on 4 July 1940.2 She is the daughter of George Edric Neel and Mary Isabel Budge.3 She married James Lionel Cohen, son of Richard Henry Lionel Cohen and M. Deas, on 18 December 1971.2
     She was educated at South Hampstead High School, Hampstead, London, England.3 She graduated from Newnham College, Cambridge University, Cambridge, Cambridgeshire, England, in 1962 with a Bachelor of Arts (B.A.), Honours, Law.2 She was a practising solicitor in 1965.3 She was consultant for ABT Associates between 1965 and 1967.2 She was consultant to John Laing Construction between 1968 and 1969.2 She was Principal for the Department of Trade and Industry between 1969 and 1978.2 From 18 December 1971, her married name became Cohen.2 She was Assistant Director of the Department of Trade and Industry between 1978 and 1982.3 She wrote the book Death's Bright Angel, published 1988.2 She was a director of Charterhouse Bank between 1988 and 2000.2 She wrote the book Death on Site, published 1989.2 She wrote the book Death of a Partner, published 1991.2 She wrote the book The Highest Bidder, published 1992.2 She wrote the book Death Among the Dons, published 1993.2 She was a director of BPP Holdings plc between 1993 and 2002.2 She wrote the book Children of a Harsh Winter, published 1994.2 She was a director of Waddington plc between 1994 and 1997.2 She was Governor of the BBC between 1994 and 1999.3 She was vice-chairman of the Yorkshire Building Society between 1994 and 1999.2 She was awarded the honorary degree of Doctor of Letters (D.Litt.) by Humberside University, England, in 1995.2 She wrote the book A Timely Death, published 1996.2 She was a director of London & Manchester Group plc between 1997 and 1998.2 She wrote the book To Die For, published 1998.2 She was a director of United Assurance Group in 1999.2 She wrote the book O Gentle Death
, published 2000.2 She was created Baroness Cohen of Pimlico, of Pimlico in the City of Westminster [U.K. Life Peer] on 3 May 2000.1 She was chairman of BPP Holdings plc in 2002. She was a director of Management Consulting Group in 2003.2 She lived in 2003 at 20 Morpeth Mansions, Morpeth Terrace, London, England.2

Children of Janet Neel, Baroness Cohen of Pimlico and James Lionel Cohen



Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 849. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]


George James Cole, Baron Cole1

M, #191146, d. November 1979
Last Edited=6 Dec 2007
George Cole, Baron Cole 2
     George James Cole, Baron Cole died in November 1979.
     He was invested as a Knight Grand Cross, Order of the British Empire (G.B.E.).1 He was created Baron Cole, of Blackfriars in the County of London [U.K. Life Peer] on 24 March 1965.1

Child of George James Cole, Baron Cole

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S203] Announcements, The Times, London, U.K., 31 August 2005. Hereinafter cited as The Times.

Harold Francis Collison, Baron Collison1

M, #191147, b. 10 May 1909, d. December 1995
Last Edited=7 Dec 2007
Harold Collison, Baron Collison 2
     Harold Francis Collison, Baron Collison was born on 10 May 1909.3 He died in December 1995 at age 86.
     He was invested as a Commander, Order of the British Empire (C.B.E.).1 He was created Baron Collison, of Cheshunt in the County of Hertfordshire [U.K. Life Peer] on 14 December 1964.1

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S1122] Peerage News, online http://peeragenews.blogspot.co.nz/. Hereinafter cited as Peerage News.

Humphrey Edward Gregory Atkins, Baron Colnbrook1

M, #191148, b. 12 August 1922, d. 4 October 1996
Last Edited=15 Aug 2013
     Humphrey Edward Gregory Atkins, Baron Colnbrook was born on 12 August 1922. He married Adela Margaret Spencer-Nairn, daughter of Major Sir Robert Spencer-Nairn, 1st Bt. and Clara Kathleen Smith, on 21 January 1944.2 He died on 4 October 1996 at age 74.2
      Sec 1979 NI –81.2 He was Government Ch –74 Whip 1973.2 He was invested as a Knight Grand Cross, Order of St. Michael and St. George (G.C.M.G.).1 He was Member of Parliament (M.P.) (C) Merton and Morden and Spelthorne 1970–87 in 1955.2 He was Privy Counsellor (P.C.) in 1973.2 He was Knight Commander, Order of St. Michael and St. George (K.C.M.G.) in 1983.2 He was created Baron Colnbrook, of Waltham St Lawrence in the County of Berkshire [U.K. Life Peer] on 16 October 1987.1

Children of Humphrey Edward Gregory Atkins, Baron Colnbrook and Adela Margaret Spencer-Nairn

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 3, page 3697. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]
  3. [S37] BP2003. [S37]

Paul Leslie Condon, Baron Condon1

M, #191149
Last Edited=15 Oct 2007
     Paul Leslie Condon, Baron Condon graduated from St. Peter's College, Oxford University, Oxford, Oxfordshire, England, with a Master of Arts (M.A.).2 He was with the Metropolitan Police in 1967.2 He was Inspector between 1975 and 1978.2 He was Chief Inspector between 1978 and 1981.2 He was Superintendant of Bethnal Green between 1981 and 1982.2 He was Assistant Chief Constable, Kent Constabulary between 1984 and 1987.2 He was Deputy Assistant Commissioner between 1987 and 1988.2 He was Assistant Commissioner between 1988 and 1989.2 He was decorated with the award of the Queen's Police Medal (Q.P.M.) in 1989.2 He was Chief Constable, Kent Constabulary between 1989 and 1992.2 He was registered as a Companion, Institute of Manageemnt (C.I.Mgmt.) in 1991.2 He was invested as a Fellow, Royal Society of Arts (F.R.S.A.) in 1992.2 He was Commissioner between 1993 and 2000.2 He was invested as a Knight in 1994.2 He was created Baron Condon, of Langton Green in the County of Kent [U.K. Life Peer] on 27 June 2001.1 He has two sons and a daughter.2

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S37] BP2003 volume 1, page 875. See link for full details for this source. Hereinafter cited as. [S37]

Learie Nicholas Constantine, Baron Constantine1

M, #191150, b. 21 September 1901, d. 1 July 1971
Last Edited=3 Nov 2008
Sir Learie Constantine, Baron Constantine 2
     Learie Nicholas Constantine, Baron Constantine was born on 21 September 1901.3 He was the son of Lebrun Constantine and Anna Pascal.3 He married Norma Agatha Cox, daughter of Faustin Cox, in July 1927.3 He died on 1 July 1971 at age 69, from a heart attack.3
     He was educated at St. Ann's Roman Catholic School, Port of Spain, Trinidad and Tobago.3 He was employed in a solicitor's office between 1919 and 1923 at Trinidad and Tobago.3 He was with the Civil Service between 1923 and 1925 at Trinidad and Tobago.3 He was with the Trinidad Oil Company between 1925 and 1929.3 He was a professional cricketer between 1929 and 1941.3 He fought in the equipment officer for Nelson Corporation in 1939.3 He was Evaluation Officer between 1940 and 1941.3 He was Welfare Officer for the Ministry of Labour between 1941 and 1946.3 He was invested as a Member, Order of the British Empire (M.B.E.) in 1945.3 He was admitted to Middle Temple in 1954 entitled to practice as a Barrister-at-Law.3 He was assistant legal advisor to Trinidad Leaseholds Ltd between 1955 and 1956.3 He held the office of Member of the Legislative Council (M.L.C.) [Trinidad and Tobago] between 1956 and 1961.3 He held the office of Minister of Works and Development [Trinidad and Tobago] between 1956 and 1961.3 He was invested as a Knight Bachelor in 1961.3 He held the office of Trinidad High Commissioner to the U.K. in 1962.3 He was created Baron Constantine, of Maraval in Trinidad and Tobago and of Nelson in the County Palatine of Lancaster [U.K. Life Peer] on 24 March 1969.1

Child of Learie Nicholas Constantine, Baron Constantine and Norma Agatha Cox

Citations

  1. [S134] Heraldic Media Ltd., online http://www.cracroftspeerage.co.uk/, Patrick Cracoft-Brennan (Cracroft Peerage Database v5.2), downloaded 1 November 2006.
  2. [S300] Michael Rhodes, "re: Ernest Fawbert Collection," e-mail message to Darryl Roger Lundy, 8 February. Hereinafter cited as "re: Ernest Fawbert Collection."
  3. [S21] L. G. Pine, The New Extinct Peerage 1884-1971: Containing Extinct, Abeyant, Dormant and Suspended Peerages With Genealogies and Arms (London, U.K.: Heraldry Today, 1972), page 82. Hereinafter cited as The New Extinct Peerage.